BEOGRAD, Šef beogradske kancelarije Svjetske banke Sajmon Grej kaže da učešće penzija u bruto domaćem proizvodu (BDP) Srbije previsoko.
On objašnjava da to učešće do 2015. godine treba sniziti na nivo od deset odsto BDP i dodaje da Svjetska banka dijeli zabrinutost za situaciju u oblasti penzijskog osiguranja u Srbiji.
“Naš cilj je da reformisani penzijski sistem bude održiv na dugi rok, zbog čega je neophodno da reforme krenu odmah”, naglasio je on i izrazio zadovoljstvo zbog stava sindikata da je reforma penzionog sistema neophodna
Grej je predložio da se sastanci ekspertskih timova SSSS i Svjetske banke nastave, kako bi kroz razgovor i razmjenu informacija bilo formulisano najbolje rešenje koje bi bilo prihvatljivo za penzionere i zaposlene, ali i očuvalo finansijsku stabilnost Srbije na duži rok.
Sekretar Vijeća SSSS Slavica Savić kaže da je sindikat svjestan da su reforme neophodne i da kao socijalni partner želi da učestvuje u postupku sprovođenja reforme, jer je u obostranom interesu da se one sprovedu u miru i da budu održive.
Savićeva je naglasila da reforma mora da bude postepena i da ne smije da se svodi samo na umanjivanje prava sadašnjih i budućih penzionera.
Predstavnici SSSS su istakli i neophodnost usklađivanja opšteg boda sa kretanjem zarada i tekućih penzija po “švajcarskoj formuli” (50 odsto rast troškova života i 50 odsto rast zarada), naevdeno je u saopštenju samostalnog sindikata. Tanjug