JAHORINA, Na međunarodnoj konferenciji Banjalučke berze ”Prikupljanje kapitala na berzi”, na Jahorini je danas prezentovana radna verzija Nacrta zakona o reformi penzionog sistema u Republici Srpskoj (RS), održan okrugli sto o ovoj temi, kao i predavanje o korporativnom upravljanju.
”Analizirajući trenutno stanje u postojećem sistemu penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) RS utvrdili smo da je reforma penzionog sistema neophodna i to na način obezbjeđivanja njegove dugoročne finansijske stabilnosti, kao i sprečavanja socijalne ugroženosti starijih starosnih grupa”, rekla je novinarima pomoćnik ministra finansija RS Snježana Rudić.
Ona kaže da reforma obaveznog penzionog osiguranja zahtijeva kvalitativni i kvantitativni pristup, modeliranje i jasne proračune koliko će sve to skupa da košta, uključujući i “procjenu željenog i ciljanog socijalnog efekta, tj. penzije koja se želi postići”.
Rudićeva, koja je i član radne grupe koju je Vlada RS imenovala prošle godine sa zadatakom da predloži novi model upravljanja akcijama iz portfelja Fonda PIO RS i izradi strategiju reforme penzijskog sistema, smatra da ovaj posao ne može biti završen do kraja godine.
Ona je podsjetila da je Narodna skupština RS usvojila zakon na osnovu kojeg je iz portfelja Fonda PIO formiran samostalni fond koji posluje na principu demografskog rezervnog fonda i koji treba da ponudi kvalitetniji i moderniji sistem upravljanja portfeljom na način da prihodi i dobit koje fond ostvari treba da posluže obaveznom penzijskom osiguranju.
Tokom okruglog stola prezentovana je i radna verzija zakona o dobrovoljnim penzionim fondovima u RS kao trećem stubu penzionog sistema, a bilo je riječi i o perspektivama obaveznih penzionih fondova u RS.
”Ti fondovi su manje bolni iz ugla javnih finansija jer sami po sebi ne nose nikave troškove obaveznog osiguranja, ali podrazumijevaju uvođenje određenih poreskih olakšica”, pojasnila je Rudićeva.
Moderator ovog okruglog stola bio je pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić, a uvodničari član Radne grupe za reformu penzionog sistema RS Božana Šljivar i direktor Društva za upravljanje dobrovoljnim penzionim fondom “Rajfajzen futur” Beograd Snežana Ristanović.
Kao neophodne uslove za provođenje reforme penzionog sistema Šljivareva je navela makroekonomsku stabilnost u tržišnom okruženju, poreske podsticaje i budžetske subvencije za kapitalizovanu penzijsku štednju, stabilno finansijsko tržište, nezavisno pravosuđe, podršku javnosti, pozitivni regulativni okvir, kao i uspostavljanje tripartitnog socijalnog dijaloga.
Sutra, završnog dana konferencije koja je okupila više od 350 domaćih i stranih finansijskih stručnjaka, trebalo bi da bude održan panel o temi ”Dužnički instrumenti na Banjalučkoj berzi – kako do veće likvidnosti” i okrugli sto o temi ”Perspektive tržišta kapitala RS”.