BEOGRAD, U Srbiji je prihod od igara na sreću na crno skoro pola milijarde evra, zbog čega država na ime taksi i poreza godišnje gubi oko 80 miliona evra, a od ukupnog tržišta igara na sreću u Srbiji, legalizovano je tek 26 procenata, saopštila je Unija poslodavaca Srbije.
U Srbiji, kako se navodi, postoji čak 60 000 neprijavljenih aparata za igre na sreću, kao i 1 500 nelegalnih kladionica, a postoje brojni dokazi da “opštepoznata lica” drže lance od desetine nelegalnih slot klubova, kockarnica i kladionica sa stotinama neprijavljenih aparata i niko ništa ne preduzima.
Unija poslodavaca Srbije zaražila je odgovornost Ministarstva finansija Srbije i postavila pitanje čiji je interes da se pola milijarde evra godišnje obrne van legalnih tokova.
“Ukoliko nadležni ne budu u stanju da reše ove probleme zahtevaćemo ostavke svih onih koji već pet godina ne mogu da urede oblast igara na sreću, a biće preduzete i druge akcije obaveštavanja MUPa o svim nelegalnim kladionicama i kockarnicima”, saopštila je Unija.
Prema podacima Udruženja poslodavaca u igrama na sreću – JAKTA, godišnji gubitak budžeta na ime nadoknade za nelegalne automate 30 miliona evra, gubitak zbog neprijavljenih kladionica iznosi 20 miliona evra, na nelegalnom uvozu kockarskih automata država godišnje gubi preko 10 miliona evra, dok na nelegalnim kockarnicama, poker turnirima i sajtovima koji organizuju klađenje gubitak iznosi takođe oko 10 miliona evra.
Pritom, u toj crnoj zoni, prema procjenama Udruženja, radi preko 10 000 radnika.
U saopštenju se navode riječi direktora Uprava za igre na sreću Gorana Jadžića da je ova Uprava pri Ministarstvu finansija nemoćna jer ima samo šest zaposlenih i jedno službeno vozilo i da nije moguće krenuti u obimne kontrole po čitavoj Srbiji.
Jadžić je izneo i podatak da su kazne za držanje nelegalnih automata svega 2.000 dinara te najavio da će se narednim dopunama Zakona o igrama na sreću te kazne povećati deset puta.
U saopštenju se navode i riječi Krešimira Licitara, predstavnika komapanije „Atronika“ koja se bavi proizvodnjom automata za igre na sreću, da je Srbija postala raj nelegalne kocke i da najviše gube država i poreski obveznici.
Broj legalno prijavljenih automata u Srbiji iz godine u godinu se smanjuje, a povećava se broj nelegalno uvezenih, što govori da sive ekonomija sve više raste.