PODGORICA, Na danas održanoj sjednici Odbora Udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore, razmatrane su informacije o konkurentnosti crnogorske ekonomije i obimu i strukturi turističkog prometa u Crnoj Gori za devet mjeseci ove godine. Predstavljeni Nacrt crnogorskih standarda, razvoj stručnog obrazovanja, Centar za investicione projekte i Kodeks poslovne etike.
– Očekuje se zavidna ovogodišnja turistička sezona, čijim rezultatima možemo biti zadovoljni, uprkos činjenici da je popunjavanje turističkih kapaciteta počelo veoma kasno, rečeno je na današnjoj sjednici Odbora, u čijem je radu učestvovao pomoćnik ministra turizma Nebojša Popović.
U godini globalne finansijske i ekonomske krize imamo blagi rast prihoda od turizma. Za devet mjeseci prihodovano je 617,3 miliona evra, ili šest odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Broj turista je veći pet odsto, a noćenja šest procenata. U ovoj sezoni smo imali 25 odsto posjetilaca iz Evropske unije. Izgrađeno je 13 novih hotela, veliki broj smještajnih kapaciteta je rekonstruisan, a pušten je u rad i regionalni vodovod. Aerodromi Crne Gore evidentirali su veći promet u sezoni i to podgorički za 47 odsto, a tivatski dva procenta, a prema podacima Uprave policije povećan je broj putnika i vozila na graničnim prelazima kao i broj putnika na željeznici. Dosadašnji rezultati turističkog prometa ukazuju da ćemo ostvariti projekcije ekonomske politike i da smo od ove godine izvukli maksimum, rečeno je na sjednici.
U raspravi je ocjenjeno da su i dalje ključni problemi u ovoj privrednoj grani nedostatak kvalitetnih smještajnih kapaciteta, podizanje nivoa kvaliteta usluga postojećih hotela, saobraćajna nedostupnost i prisustvo sive ekonomije. S tim u vezi je rečeno da će država poreskim olakšicama stimulisati kvalitet turističkih usluga. Očekuje da će investitori koji grade nove hotele biti oslobođeni plaćanja dažbina lokanim upravama u iznosu od 13 do 15 miliona evra o čemu predstoji dogovor sa gradonačelnicima. Takođe se u narednoj godini očekuje veći dolazak njemačkih turista, a u fazi je dogovaranja da kompanija AIR Berlin obezbijedi avio liniju prema našim destinacijama.
Informacijom o konkurentnosti crnogorske ekonomije prezentirano je sagledavanje konkurentnosti privrede domaćih preduzeća, u odnosu na okruženje. Prezentirana su dva osnovna koncepta konkurentnosti: mikrokonkurentnost koja se odnosi na konkurentnost preduzeća i makrokonkurentnost koja podrazumijeva konkurentnost nacionalne privrede u cjelini.
U vezi sa ovim prezentirani su podaci Svjetskog ekonomskog foruma koji je publikovao novi broj Indeksa globalne konkurentnosti 2010-2011, kojim se sagledava konkurentnost ekonomija u 139 zemlje. Indeksom je obuhvaćeno 12 oblasti, koji se smatraju od posebnog značaja i uticaja na konkurentnost jedne zemlje. Ovim izvještajem CG je rangirana na 49. mjesto, što predstavlja poboljšanje pozicije za 13 mjesta, u poređenju sa 62. mjestom zabilježenom u prošlogodišnjem izvještaju, prenose agencije.
Privredna komora Crne Gore je sprovela anketu o konkurentnosti preduzeća radi istraživanja konkurentnosti CG preduzeća, kao i mogućnostima unapređenja njihovog poslovanja.
U cilju upoznavanja sa poslovanjem crnogorskih preduzeća u raznim sektorima, istraživanjem su obuhvaćena reprezentativna preduzeća onih djelatnosti koja mogu biti konkurentna, prije svega na domaćem, a onda i na inostranom tržištu. Zaključuje se da je crnogorska ekonomija je na putu stabilizacije , jer ostvaruje rast industrijske proizvodnje i rast u sektoru usluga. Takođe,spoljna trgovina ostvaruje pozitivne pomake. Izvoz je u porastu 10,2 odsto, a uvoz bilježi pad dva procenta.
Na mikro nivou, preuzeća ocjenjuju da je konkurencija na tržištu zražena, da nivo kvaliteta, cijene i kontinuitet isporuke obezbjeđuju njihovu konkurentnost na tržištu, ali da je uvođenja standarda neophodan uslov za nastup na tržištu , te da postoji spremnost za angažovanje konsultanata i ulaganje u obuku kadrova.