SARAJEVO, Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH prihvatila je danas Izvještaj o izvršenju Budžeta institucija BiH za 2009. godinu.
U raspravi o Izvještaju, Komisija je skrenula pažnju na nizak stepen realizacije planiranih budžetskih sredstava u pojedinim institucijama, među kojima prednjače Kancelarija koordinatora za reformu javne uprave sa 35 odsto realizovanih planiranih budžetskih sredstava, a slijedi Fond za povratak sa 37 odsto.
Neki od članova Komisije postavili su pitanje da li to znači da je u tim institucijama nerealno planirano ili nije dovoljno rađeno da se planovi realizuju.
Prema podacima navedenim u Izvještaju, koji je Parlamentu dostavilo Predsjedništvo BiH, ukupni prihodi za finansiranje institucija BiH u 2009. godini iznosili su 977.599.314 KM ili 105 odsto u odnosu na prihode planirane u Budžetu, dok su rashodi izosili 952.589.375 KM.
Zbog izražene pojave da u BiH žiranti vraćaju kredite, što je, rečeno je na sjednici Komisije, bio povod za više samoubistava žiranata, odlučeno je da se od Savjeta ministara BiH zatraži da u razgovoru sa bankarima pokuša iznaći rješenja kojima bi se obezbijedilo da dug otplaćuju glavni dužnici.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma razmatrala je i revizorske izvještaje za šest institucija koje su od revizora dobile mišljenje sa jednom kvalifikacijom i devet institucija koje su dobile mišljenje sa više od jedne kvalifikacije, među kojima je i Ministarstvo odbrane BiH.
Uz podsjećanje da se radi o specifičnom ministarstvu istaknuto je da njegov budžet iznosi oko 340 miliona KM, što je skoro trećina godišnjeg budžeta BiH ili milion KM po danu.
Bilo je predviđeno i razmatranje izvještaja za Ministarstvo inostranih poslova BiH, ali, budući da se niko iz ovog ministarstva, koje više godina dobija kritike revizora za trošenje sredstava poreskih obveznika, nije pojavio na sjednici, odlučeno je da se o ovom revizorskom izvještaju raspravlja naknadno.
Članovi Komisije i ovaj put su najviše primjedbi imali na provođenje procedura javnih nabavki u institucijama BiH, a zatražena je i odgovornost rukovodilaca u institucijama u kojima su revizori pronašli najviše nepravilnosti.