SARAJEVO, Vlada Federacije BiH (FBiH) prihvatila je na današnjoj sjednici u Mostaru plan privatizacije i program rada Agencije za privatizaciju u FBiH (APF) za ovu godinu, po kojim bi trebalo biti privatizovano oko milijardu KM državnog kapitala.
Na popisu kompanija koje bi trebale biti privatizovane tenderskom prodajom ili direktnom nagodbom nalaze se “Aluminij”, “Hidrogradnja”, “Energoinvest”, “BH-a Telekom”, “Hrvatske telekomunikacije”, “Šipad eksport-import”, “Agrokomerc”, Remontni zavod “Travnik”, “UNIS – udružena metalna industrija”, hotel “Zenit-Bro” Neum i Fabrika kartona i ambalaže “Cazin”.
Prodajom dionica na berzi planirana je privatizacija “Sarajevo-osiguranja” i “Energopetrola”, a nakon restrukturiranja, visočki “KTK” i Željezaru Zenica, saopšteno je iz Vlade FBiH.
U postupku male privatizacije u ovoj godini planirana je prodaja imovine, dionica i udjela nekoliko preduzeća koja su već za to iskazala interes.
Na sjednici je utvrđen Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o javnim preduzećima u FBiH, kojim se omogućava izdvajanje sredstava za isplatu dividende.
Vlada FBiH usvojila je odluku o usvajanju Programa utroška sa kriterijima raspodjele sredstava “Podsticaj za poljoprivredu” u iznosu od 50 miliona KM.
Sredstva su namijenjena za biljnu i animalnu proizvodnju, investicione i stručne projekte, ruralni razvoj, edukacije i stručne skupove, publikacije, te organizovanje poljoprivrednika i stručno obrazovanje.
Korisnici ovog programa su poljoprivredni proizvođači, zadružni savezi, zadruge, te lokalna zajednica, udruženja i stručne institucije.
Ministri su razmatrali i podržali Memorandum o međusobnoj saradnji sekretarijata Savjeta ministara BiH, entiteta i Vlade Brčko distrikta koji je u okviru Strategije za reformu javne uprave i u funkciji približavanja BiH EU.
Reformu javne uprave koja će biti efikasnija i transparentnija, organizovana na profesionalnim osnovama zahtijevaju civilno društvo, poslovna zajednica i građani BiH, navodi se u saopštenju.
Vlada FBiH je razmatrala i prijedlog Komisije za prodaju 88 odsto kapitala “Aluminija” Mostar i donijela zaključak da se naloži Agenciji za privatizaciju u FBiH vraćanje depozita od 200.000 evra “En plus Grup ltd”.
Ova kompanija tražila je povrat depozita zbog produženja i neizvjesnosti okončanja postupka prodaje i na taj način odustala od postupka prodaje kao drugorangirani ponuđač.
Pošto je trećerangirani “Myitilineos” ranije odustao, kao jedini ponuđač u ovom postupku ostao je prvorangirani konzorcijum “Glenkor”, “Feal” i “Dalekovodi”, dodaje se u saopštenju.