BEOGRAD, Od 75 preporuka iz “Sive knjige” za pojednostavljenje administrativnih procedura za poslovanje u Srbiji, od 2008. godine do danas je prihvaćeno i riješeno samo šest, rečeno je danas na promociji te publikacije.
Kako je kazao predsjednik Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Vladimir Čupić, još deset prijedloga iz “Sive knjige” je djelimično sprovedeno ili je njihovo sprovođenje u toku.
“Siva knjiga propisa nudi nadležnim institucijama jednostavna i konkretna rješenja za preostalih 59 administrativnih problema sa kojima se suočava privreda.Sprovođenje ovih preporuka ne traži dodatne troškove niti promjene sistemskih zakona, a donijelo bi velike uštede privredi i učinilo je konkurentnijom”, kazao je Čupić.
Direktor kancelarije Svjetske banke u Srbiji Lu Brefor kazao je da ta institucija podržava akciju uklanjanja viška propisa.
“Privatni sektor je glavni igrač u otvaranju novih radnih mjesta.Uloga malih i srednjih preduzeća je od ključnog značaja u tome, a oni ne mogu dobro da posluju ukoliko poslovno okruženje nije dobro”, kazao je Brefor.
Prema njegovim riječima, konkurentnost je ključan faktor razvoja i to će biti osnova poslije krize, a najbolji način da država pomogne je da eliminiše bespotrebne propise.
Stručnjak za lokalni ekonomski razvoj iz Hrvatske Andrea Vugrinović kazala je da je u Hrvatskoj predloženo oko 500 preporuka za uklanjanje administrativnih prepreka za poslovanje kojim bi se uštedjelo od 20 do 900 miliona evra.
Ona je naglasila da je najveća prepreka za uklanjanje viška propisa politika.
Prema njenim riječima, prije nego što se ukinu neki propisi treba dobro razmisliti da li je to neophodno naglasivši da nikako ne bi trebalo da postoji zakon a da nema podzakonskih akata.
Prema podacima Sive knjige III najlošija po pitanju sprovođenja reformi u proteklih godinu dana u Srbiji su bila ministarstva trgovine i usluga, životne sredine i prostornog planiranja, poljoprivrede, kao i ministarstvo finasija i ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.
Istraživanje iz oktobra 2010. godine, kako se navodi u “Sivoj knjizi III”, pokazuje da je u prethodnih godinu dana prosječan iznos dat za mito porastao za 55 odsto, sa 164 na 255 evra. Zbog toga je korupcija na prvom mjestu kao prepreka za poslovanje u Srbiji. Beta