MOSKVA, U julu prošle godine Sjedinjene Države, Evropska unija i Meksiko tužile su Kinu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO).
One su tvrdile da izvozne kvote i carine na neke sirovine predstavljaju povredu međunarodnih trgovinskih propisa i nepoštovanje obaveza koje je Kina preuzela ulaskom u STO.
Žalbeno vijeće STO, u ponedjeljak, presudilo je u njihovu korist.
I evropski komesar za trgovinu Karel De Guht, početkom novembra 2011. je upozorio da vođenje biznisa u Kini evropskim kompanijama ozbiljno otežava trgovinska politika lokalnih vlasti, zasnovana između ostalog na monopolskom pristupu sirovinama.
Slične primjedbe na račun Kine stižu i iz Sjedinjenih Država. Istupajući pred Kongresom SAD-a predsjednik Barak Obama pozvao je Kinu da odustane od dampinga i protekcionizma.
Po Obaminom mišljenju, kineska izvozna preduzeća dobijaju subvencije, a smanjeni kurs juana daje im dodatnu prednost na svjetskom tržištu. On je pozvao da se ojačaju mjere ograničavanja uvoza švercovane robe, piratskog softvera, da se formira specijalni kontrolni organ za suprotstavljanje nesavjesnoj konkurenciji.
Novinari su izračunali da je predsjednik Obama u svom izlaganju pet puta pomenuo Kinu u negativnom kontekstu.
Evropska komisija pipremiće do marta nacrt rezolucije EU o uvođenju protekcionističkih mjera protiv Kine. Evropa, koja je veliki trgovinski partner Kine, ozbiljno rizikuje ako se zaoštravanje protivrečnosti između EU i Kine pretvori u trgovinski rat.
Uzimajući u obzir rastuće američko-kineske protivrečnosti, novi trgovački rat, sasvim moguće, može da stekne globalni karakter, prenose agencije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kinezi daju svojima subvencije za izvoz, Amerika je ljubomorna i EU, sto oni to isto ne rade? Kinezi rade kopije- a ko im je to omogucio,
i sada se tuzakaju, hoce rat. Smesno i zalosni, zato je Merkelka otisla u Kinu. Zapad mora da propadne, bazira se na prevari i lazima.