BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) usvojila je danas Zakon o ostvarivanju prava na starosnu penziju određenih kategorija osiguranika, kojim je regulisano pravo na prijevremenu starosnu penziju pripadnicima bivše Vojske RS /VRS/ i zaposlenim u bivšem Ministarstvu odbrane RS koji u procesu reforme odbrane u BiH ostaju bez posla.
Prihvaćen je Zaključak skupštinskog Odbora za bezbjednost, kojim se traži od Vlade RS da utvrdi tačan broj lica koja su bila zaposlena u Ministarstvu odbrane RS i VRS i u procesu reforme u ovoj oblasti ostala bez posla, te da nakon toga pokrene inicijativu za pravično riješavanje njihovg egzistencijalnog statusa.
Poslanici su prihvatili amandman skupštinskog Odbora za boračko-invalidsku zaštitu, kojim se traži da osiguranik može da ostvari pravo na prijevremenu starosnu penziju na lični zahtjev u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, nakon čega zakon prestaje da važi.
Prihvaćen je i amandman skupštinskog Odbora za bezbjednost, kojim su omogućeni povoljniji uslovi za ostvarivanje prava na prijevremenu starosnu penziju i ratnim komandantima koji su komandovali jedinicama samostalnih bataljona, pošto su te jedinice izjednačene sa višim nivoom komandovanja.
Poslanici su prihvatili i Zaključak ovog odbora, kojim se traži od resornog ministarstva da evidentira osiguranike koji su bili pripadnici bivše VRS ili zaposleni u bivšem Ministarstvu odbrane RS, a koji su zbog reforme 2004. godine ostali bez zaposlenja, pod uslovom da su na dan 31. decembra 2005. godine i dalje bili na evidenciji nezaposlenih lica.
Resorno ministarstva nakon toga treba da pokrene inicijativu, kojom bi na pravičan način bio riješen njihov egzistencijalni status.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Boško Tomić rekao je, obraćajući se poslanicima, da ovaj zakon predviđa da pravo na prijevremenu starosnu penziju ima pripadnik bivše VRS ili zaposleni u bivšem Ministarstvu odbrane RS do 31. decembra 2005. godine, koji je zbog prenosa nadležnosti iz oblasti odbrane sa RS na zajedničke institucije BiH ostao bez zaposlenja.
Tomić je precizirao da pravo na prijevremenu starosnu penziju ima osiguranik koji je na dan stupanja na snagu ovog zakona navršio 45 godina života i najmanje 20 godina penzijskog staža, ratni komandant puka, brigade ili većeg ranga sa najmanje 12 mjeseci staža koji je na dan stupanja na snagu ovog zakona navršio 40 godina života i najmanje 20 godina penzijskog staža.
On je dodao da ovo pravu ima i ratni vojni invalid od prve do četvrte kategorije koji je na dan stupanja na snagu ovog zakona navršio najmanje 20 godina penzijskog staža.
Tomić je naglasio da bi, prema nepotpunim podacima bivšeg Ministarstva odbrane RS, pravo na prijevremenu starosnu penziju pod uslovima propisanim ovim zakonom moglo ostvariti najviše 400 lica, i to oko 200 profesionalnih vojnih lica, 100 civilnih lica u VRS i oko 100 do 120 radnika Ministarstva odbrane RS.
On je dodao da bi za primjenu ovog zakona u budžetu RS trebalo obezbijediti 161.460 KM mjesečno ili 1.937.520 KM godišnje.
Poslanik SNSD-a Jasna Lukić smatra da će usvajanjem ovog zakona od 400 do 420 osiguranika pripadnika bivše VRS i zaposlenih u bivšem Ministarstvu odbrane RS ostvariti pravo na prijevremenu starosnu penziju.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A sta da radimo mi,borci prve kategorije,koji smo stvorili ovu državu,koji nismo zaposleni,koje niko nece da zaposli a imamo preko 55 godina zivota i 30 godina radnog staza.Ocemo li docekati starosnu penziju? (ako nas nista drugo ne pokosi,nemastina oce sigurno)