BANJALUKA, Cilj zakona o turističkoj naknadi jeste da naknadama prikupi određena finansijska sredstva od privrednih subjekata čija je djelatnost u direktnoj ili indirektnoj vezi sa turističkom djelatnošću kako bi se od tih sredstava finasirala promocija turizma, rekao je danas načelnik Odjeljenja za pravne poslove u Ministarstvu trgovine i turizma Republike Srpske (RS) Mario Vukić.
On je novinarima u Banjaluci, prije javne rasprave o Nacrtu zakona o turističkoj naknadi, rekao da se taj zakon odnosi na ugostiteljske objekte, hotele, motele, te preduzeća čija djelatnost nije direktno povezna sa turizmom, ali koji imaju koristi od turizma, kao što su preduzeća koja se bave prometom nafte i naftnih derivata, područje saobraćaja i telekomunikacija.
Vukić je dodao da je ideja ovog Zakona da privredni subjekti na godišnjem nivou ulože određena srestva u promociju turizma, koji će im zauzvrat obezbijediti veći broj gostiju, koji su konzumenti njihovih usluga.
“Ne radi se o velikim sredstvima. Ukoliko bi preduzeće na godišnjem nivou ostvarivali dobit od milion KM, naknada bi iznosila oko 200 KM, odnosno 0,01 odsto”, pojasnio je Vukić.
Prema njegovim riječima, masovnost preduzeća na koja će se odnositi Zakon trebala bi obezbijediti sredstva, tako da bi na godišnjem nivou ona iznosila oko 2.300.000 KM.
On je istakao da je ovo prva javna rasprava, ali i prvi zakon na ovu temu u RS, iako takav Zakon postoji u svim zemljama u okruženju.
Vukić je dodao da se Nacrt zakona o turističkoj naknadi treba naći u skupštinskoj proceduri u septembru ove godine.
Načelnik Odjeljenja za analizu uticaja propisa u Ministarstvu za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Gordana Opačić – Zečević pojasnila je da je RIA procjena uticaja propisa koji podrazumijevaju uključivanje privrednika i predstavnika poslovne zajednice u proces odlučivanja pri donošenju novih propisa.
“To znači da se nijedan propis ne može donijeti bez javnih konsultacija, odnosno u proces odlučivanja obavezno su uključeni privrednici. Danas imamo preliminarnu RIA-u na Nacrt zakona o turističkoj naknadi“, dodala je Opačićeva.
Ona je istakla da je RS ima problema u turizmu, jer ne postoji stalan izvor finansiranja turističke promocije.
“Uzimajući u obzir trenutnu finansijsku krizu, ne vjerujem da će bilo koji vid naknade biti prihvaćen objeručke, a na poslovnim subjektima jeste da kažu da li su za naknadu ili nisu”, pojasnila je Opačićeva.
Ona je pojasnila da će privredni subjekti, kroz primjenu RIA, odlučiti da li je ovaj Zakon uopšte potreban.
Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja trgovaca i ugostitelja RS Strahinja Šunjka rekao je da u Udruženju podržavaju primjenu RIA-e, kao i donošenje Zakona, ali da traže garanciju da će prikupljena sredstva zaista biti utrošena na promociju turizma.