ŠAMAC, Na oglednom polju na lokaciji Lugovi u Šamcu danas je održana manifestacija ”Dani polja pšenice i zaštite strnih žita” na kojoj je ocijenjeno da su prinosi niži za 15 do 20 odsto nego lani, a gdje nije primijenjena nova tehnologija i do 40 odsto u odnosu na standardne godine zbog bolesti i kiše.
”Cilj današnjeg okupljanja je sortni i pesticidni, odnosno herbicidni ogled. Želimo da u našim uslovima vidimo dio starih i novih sorti koje se nude na tržištu BiH, ali i novija rješenja za zaštitu strnih žita od bolesti, štetnih insekata i korova”, rekao je predstavnik firme ”Primus agro” Šamac Svetozar Evđić.
Sortni herbicidi zasijani su na parceli od 20 hektara, od čega na dva hektara kombinovani pesticidi, a na 18 hektara zasijana je standardna proizvodnja.
Na sedam parcela će biti izmjereni prinosi od ove godine, koji se očekuju da budu između 5,5 i šest tona po hektaru, što je vrhunski prinos za ovu godinu, ocijenio je Evđić.
”Prinosi su u odnosu na prošlu godinu niži za 15 do 20 odsto, a tamo gdje nije primjenjena nova tehnologija prinos će biti niži i do 40 odsto u odnosu na standardne godine zbog bolesti i kiše”, rekao je Evđić.
Prema njegovim riječima, cilj je da se okupe poljoprivredni proizvođači sa dobojske regije i da razmijene iskustva.
Manifestacija ”Dani polja pšenice i zaštite strnih žita” održana je u saradnji sa Institutom za ratarstvo i povrtlarstvo iz Novog Sada, BC institutom za oplemenjivanje i proizvodnju bilja iz Zagreba, predstavništvom preduzeća ”Singenta agro” iz Bosanske Gradiške, te “Primus agro” iz Šamca.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo može ozbiljno da nam ugrozi etno-seosko-ruralni turizm kao strateški pravac razvoja. Spašava nas kopriva, maslačak, srijemoš,zelje, kiselica i druge sirovine za etno turiste koje se dobro drže i imaće nadprosječan rod.
Turisti cijeloga svijeta će pohrliti da posjete naše prirodne ljepote, uživajući u kajmaku i uštipcima, dok im pogled sneno luta po slikovitom pejzažu Srpske, ukrašenom divljim deponijama, bačenim šporetima i zarđalim školjkama starih automobila.