BANJALUKA, Na području Republike Srpske u toku je žetva pšenice, a prinosi iznose od tri do četiri tone po hektaru, potvrdio je predsjednik Udruženja poljoprivrednika i stočara Srpske Vladimir Usorac.
Prema njegovim riječima, kvalitet zrna je osrednji, jer su se vremenske prilike kretale od suše do izrazito kišnog perioda.
Usorac je naveo da je cijena ove kulture oko 0,40 KM na berzama u ovom dijelu Evrope, te da se očekuje povećanje cijene i do 0,50 KM po kilogramu pšenice.
On je rekao da bi žetva u nižim predjelima trebalo da bude završena do 15. jula, dok će u brdsko-planinskim trajati do kraja mjeseca.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske apeluju na proizvođače da pšenicu sačuvaju i ne prodaju dok ne dostigne odgovarajuću cijenu.
U resornom ministarstvu navode da mlinari za kilogram pšenice traže 0,35 KM, te da to nije realna cijena i da ne bi trebalo da bude ispod 40 feninga.
Iz Ministarstva dodaju da će uskoro početi isplata prve tranše podsticaja u iznosu od 150 KM. Ukupni podsticaji obezbijeđeni za jesenju sjetvu iznose 250 KM po hektaru.
Razlog što se podsticaji još nisu isplatili su zahtjevi pojedinih opština da se produži rok za dostavu podataka, te je trenutno obračun u toku.
Za podsticaj je prijavljeno oko 800 poljoprivrednika, koji su u jesenjoj sjetvi zasijali više od 7.000 hektara.
U Republici Srpskoj pšenica je zasijana na 25.000 do 30.000 hektara, ozimi ječam na oko 7.000 hektara, tritikala na oko 8.000, raž na oko hiljadu, dok je zob zasijana na oko 12.000 hektara, a proljećni ječam na površini od 2.000 do 3.000 hektara. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
cijena psenice je niska,0.35 feninga a mekinje 0.42 feninga a izvadito sve sto je hranjivo .TAKO zamoljavam da odgovorni malo razmisle dali je ta politika ok . Moja psenica sorta AUTAN od LG imal je prinos od 6960 kg po hektaru nije polegla nema uboja ni trave, tako je firma GOLIC postavila table sa ogledom i gdje ce psenica vrhunske kvalitete umjesto u ljudskoj zavrsiti u tovne svrhe,a psenica koje kakve kvalitete narod jesti, jer je zasigurno jos jeftinija od nase. Razgovorom sa njemcima prilikom kupovine mehanizacije prije dva mjeseca objasnili su mi da imaju jos vece prinose jer koriste i regulatore rasta tako da je polijeganje jos teze dva spricanja protiv uboja i trave a sigurnost takve hrane je za mene licno upitna. POZDRAV zdrava hrana nikad nije skupa G.S 69