BEOGRAD, Za kolaps Agrobanke kriva je prinudna uprava koja je prihvatila godišnji izvještaj i prijedlog podjele dividende na temelju zaključaka ugledne revizorske kuće, dok je izvršilac posla bila Narodna banka Srbije, ocijenili su danas u saopštenju ulagači Agrobanke iz Evropske unije.
“U tom poslu koji je u ime i za račun Srbije izvela Narodna banka Srbije, leži ključ za sve dalje poteze koji su se odvijali s isključivanjem svih akcionara izuzev države Srbije, koja je tada ovladala sa skoro petinom vlasništva Agrobanke, i bila najveći pojedinačni akcionar te finansijske institucije,” tvrdi izvršni direktor “Qwest Investments” i zastupnik ulagača u Agrobanku iz Evropske unije Aleš Škoberne.
Brojna hapšenja, vezana za same poslovne odluke u Agrobanci koje su sada počeli vlasnici, izražavaju dobru volju da se utvrdi odgovornost za pojedine postupke, naveo je on. Ipak, kako je rekao, međunarodna javnost ne može kroz ekonomski sistem Srbije sagledati prave uzroke za propadanje Agrobanke čiji su poslovni rezultati i ekonomski položaj u trenutku uvođenja prinudne uprave.
“Kada finansijski organizam prekine temeljne ustaljene procese, taj organizam kolabira. To se desilo i sa Agrobankom, kada je prinudna uprava opozvala glavninu osnovnih poslova Agrobanke i s tim napravila teren za prenos ukupne aktive kasnije na novu finasijsku instituciju nazvanu Nova Agrobanka i eksproprijaciju vlasništva svih ostalih akcionara“, tvrdi Škoberne.
Kako je ovo najveći primjer bankovne malverzacije u novijoj istoriji finansijskih operacija ne može ga zasjenčiti ni tako velika hapšenja pojedinaca, posebno ne zato jer među njima nema nosilaca odluka iz vremena prije uvođenja prisilne uprave u Agrobanci i ustanovljavanja Nove Agrobanke, navedeno je u saopštenju. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ahahahahahahahha, trebali su valjda nastaviti sa odobravanjem losih kredita i isplatiti strane dionicare prije nego sto gubitci pojedu sav kapital, ahahahahahaha. Nakon toga gospodski bi kolabirali bez stete po “EU” (Slovenacke) ulagace.
KADA ĆE ISTRAGA UĆI U BiH