Prioritet dati zelenoj energiji

OSLO, Svijet bi do 2050. mogao da dobija 95 odsto električne energije iz obnovljivih izvora, a SAD bi snosile gotovo trećinu troškova tako drastične preorijentacije sa fosilnih goriva, navedeno je u najnovijem izvještaju “Greepeacea” i Evropskog savjeta za obnovljivu energiju (EREC).
Da bi se ostvarili ovi ciljevi, globalne investicije u energetiku bi do 2030. trebalo da dostignu 18 biliona dolara, što je gotovo pet puta više od federalnog budžeta SAD za narednu godinu.
Sa druge strane, prema prognozi Međunarodne agencije za energiju (IEA), i bez ambiciozne preorijentacije predviđene posljednjim izvještajem, investicije u visini 11,3 biliona dolara će u svakom slučaju biti potrebne do 2030. za svjetski sektor energetike da bi se namirile rastuće potrebe.
Pritom bi fosilna goriva, u projekcijama IEA, i kroz 20 godina imala dominantan udio na energetskom sektoru.
Trenutno se u svijetu iz obnovljivih izvora dobija oko 18 odsto električne energije. Postoji opšta težnja država da se taj udio poveća kako da bi se smanjila emisija gasova s efektom staklene bašte, a i zato da bi se diversifikacijom obezbijedile rastuće potrebe čovječanstva, s obzirom na to da su rezerve fosilnih goriva sve manje.
Sven Teske, vodeći autor izvještaja “Greepeacea” i EREC-a, ističe da bi svijet imao dugoročne ekonomske koristi od ukidanja subvencija za fosilna goriva, kao i od činjenice da su inputi u obnovljivu električnu energiju – kao što su vjetar i geotermalna energija – besplatni.
Teske objašnjava da su početni troškovi u ekspanziju korištenja obnovljivih izvora energije veliki zbog toga što takvo usmjerenje podrazumijeva više ljudskog rada. Račun ove preorijentacije treba da snose države svijeta u zavisnosti od odgovornosti za emisiju gasova s efektom staklene bašte, naglašava Teske.
Tako bi SAD u ovoj godini snosile 36,3 odsto troškova planirane preorijentacije, dok bi 2030. njihov udio u troškovima opao na 28,9 odsto.
Sa druge strane, Kina bi u tekućoj godini snosila samo 4,3 odsto troškova, a u 2030. godini 13,6 odsto, budući da je siromašnija i ima kraću industrijsku prošlost, bez obzira na to što su Kinezi trenutno ispred SAD po emisiji zagađujućih gasova u atmosferu.
Autori izvještaja predviđaju i ukidanje nuklearnih izvora električne energije i ističu da bi planirana preorijentacija dovela do toga da do 2030. od oko 12 miliona zaposlenih na globalnom energetskom sektoru, čak 8,5 miliona radi u oblasti obnovljive energije. Reuters

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts