TREBINJE, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske (RS) Radivoje Bratić izjavio je danas da razvoj agrara u RS, a posebno ruralnih područja kojima pripada 70 odsto teritorije, treba da bude prioritet.
“Primjena najsavremenijih standarda i metoda doprinijeće bržem razvoju ove djelatnosti, baziranom na ekonomičnoj proizvodnji. Poljoprivredna proizvodnja je budućnost i nada za prevazilaženje već prisutne krize, pa je njena integracija u savremene evropske procese strateški cilj i potreba”, rekao je Bratić danas u Trebinju na otvaranju međunarodnog naučno-stručnog savjetovanja agronoma.
Prema njegovim riječima, neophodno je povećati konkurentnost domaćih proizvoda, posebno, kako je rekao, nakon stupanja na snagu sporazuma Cefta.
“Bržim razvojem agrara smanjiće se zavisnost od uvoza, a obezbijediće se i dio proizvodnje za izvoz”, rekao je Bratić i dodao da nema boljeg i korisnijeg izvoza od smanjenja ili eliminisanja uvoza, kroz aktiviranje domaćih resursa.
To se prije svega, napomenuo je Bratić, odnosi na obezbjeđenje dovoljnih količina domaće zdrave hrane, za šta postoje realne mogućnosti.
Ministar smatra da će se uzalud za koju godinu davati podsticajna sredsta za najveći dio ruralnih područja iz kojih se stanovništvo u sve većem broju iseljava, ukoliko se hitno ne preduzmu konkretni koraci.
“Ovo je posljednja naša šansa da ljude zadržimo, ali im treba obezbijediti život dostojan čovjeka”, istakao je Bratić.
On je podsjetio da resorno ministarstvo već treću godinu podržava razvoj ruralnih područja i dodao da je zajedno sa poljoprivrednim fakultetom, odnosno agro-ekonomskim institutom, pripremilo strategiju razvoja ruralnih zajednica RS, kako bi se, između ostalog, moglo i konkurisati za podsticajna sredstva Evropske unije.
Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk istakao je da su, uz turizam, poljoprivreda i razvoj ruralnih područja prepoznati kao kao najvažniji pravci razvoja lokalnih zajednica.
Na četvrodnevnom Međunardnom naučno-stručnom savjetovanju pod nazivom “Poljoprivreda ruralnog područja kao faktor integracije u Evropsku uniju” učestvuju agronomi iz BiH, Srbije i Crne Gore.
U okviru savjetovanja predviđeno je više stručnih predavanja, kao i posjeta Zadruzi u Petrovom polju, gdje se uzgaja tradicionalni grah poljak.
Komentariši