Pripreme za eksproprijaciju zemljišta

mico micicBIJELJINA, Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić pozvao je danas žitelje naselja uz rijeku Drinu da sarađuju u procesu eksproprijacije zamljišta na kojem će biti izgrađen drinski nasip.

Nakon sastanka sa predstavnicima Savjeta mjesnih zajednica uz Drinu, gdje živi 40.000 stanovnika, Mićić je rekao da očekuje razumijevanje, saradnju i pomoć mještana na realizaciji ovog projekta zaštite od poplava koji je najznačajniji u regiji u posljednjih 50 godina.

Prema njegovim riječima, Vlada Republike Srpske već je obezbijedila 13,8 miliona dolara od Svjetske banke za izgradnju drinskog nasipa dužine 34 kilometra i sutra počinje njegovo projektovanje.

Mićić je rekao da će za metar kvadratni zemljišta u pojasu za izgradnju drinskog nasipa vlasnicima biti ponuđene dvije KM, a procjenjuje se da će za eksproprijaciju biti potrebno od šest do sedam miliona KM.

“U gradskom budžetu nema novca za to, ali tražićemo pomoć iz Fonda solidarnosti, ili dio novca od Svjetske banke. Ako ništa drugo ne uspijemo, grad će se zadužiti da što prije omogućimo ulazak u posjed i da izgradnja drinskog nasipa počne u septembru naredne godine”, rekao je Mićić.

On je podsjetio da su mještani naselja uz rijeku Savu u Bijeljini jednoglasno potpisali saglasnost za ulazak u posjed i da je eksproprijacija zemljišta za uređenje savskog nasipa urađena bez ijednog odbijanja, a vlasnicima je zemlja plaćana po marku za metar kvadratni.

Gradonačelnik je istakao da se, uz ovakvu podršku naroda, i drinski nasip mora izgraditi u naredne dvije godine da bi Semberija bila trajno zaštićena od katastrofalnih poplava koje su već nanijele stanovništvu u regiji višemilionske štete.

Mićić je najavio da stručnjaci Zavoda za vodoprivredu iz Bijeljine i Instituta “Jaroslav Černi” iz Beograda sutra počinju projektovanje koje će trajati 11 mjeseci, a u narednih pet mjeseci je neophodno definisati trasu budućeg nasipa.

Pročitaj više:  Usvojen Pravilnik o otkupnoj cijeni izuzetog zemljišta

On je istakao da trasa cijelom dužinom ide zemljištem Republike Srpske, pa je zaštitni nasip na nekim mjestima i do tri kilometra udaljen od rijeke Drine.
Na obali Drine kod Bijeljine, zbog promjene toka rijeke, dio zemljišta pripada Srbiji.

Predsjednik Mjesne zajednice Kojčinovac Ljubo Maletić rekao je novinarima nakon sastanka u gradskoj upravi da očekuje punu podršku, saradnju i pomoć stanovništva uz Drinu koje decenijama čeka izgradnju nasipa.

Prema njegovim riječima, ponuđena cijena je solidna, ali bez obzira na to, izgradnja drinskog nasipa je nasušna potreba da se stanovništvo i imanja uz rijeku zaštite od katastrofalnih poplava kakve su razorile naselja 2014. i 2010. godine. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts