NJUJORK, Na valutnim je tržištima prošle sedmice ojačao pritisak na dolar, nakon što je u srijedu američka centralna banka objavila program novog kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošle sedmice 0,86 odsto, na 76,51 bod. Pritom je američka valuta prema evropskoj oslabila 0,65 odsto, pa je kurs evra dostigao 1,4030 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena dolara porasla je, 0,98 odsto, na 81,24 jena. I evro je ojačao prema japanskoj valuti, i to za 1,73 odsto, pa mu je kurs skočio na 114,05 jena. Kao što se očekivalo, u srijedu su čelnici Feda, nakon dvodnevnog sastanka, objavili odluku o kupovni državnih obveznica u idućih osam mjeseci za 600 milijardi dolara, nastojeći sniziti troškove finansiranja, potaknuti kreditiranje i ubrzati rast privrede.
To podrazumijeva pojačano obezbjeđivanje dolarima, što je izazvalo pad kursa američke valute. Zbog toga je u četvrtak dolarov indeks pao na samo 75,63 boda, najniži nivo u 11 mjeseci. Pritom je cijena evropske u odnosu na američku valutu dostigla najviši nivo u 10 mjeseci – 1,4283 dolara.
“Prijeti opasnost da se prema kraju godine pad dolara nastavi, ali sumnjam da evro može značajnije rasti, s obzirom na probleme koji još uvijek muče evrozonu”, ocjenjuje valutni strateg Tom Levinson iz ING-a. I dok prema evru slabi, kurs dolara prema japanskoj valuti stabilno se kreće oko najnižih nivoa u posljednjih 15 godina i ne pada ispod granice od 80 jena.
U petak je američka valuta naglo ojačala, pa se njezina cijena prema jenu probila iznad nivoa od 81 jena. Istovremeno je kurs evra pao s više od 1,41 na 1,4030 dolara. To se zahvaljuje podacima prema kojima je u SAD-u u oktobru otvorena 151 000 novih radnih mjesta, što je prvi rast zaposlenosti od maja i više od procjena analitičara, koji su očekivali rast novootvorenih radnih mjesta za skromnih 60 000. Hina/pd
Komentariši