BANJALUKA, Četvoro advokata naplatili su od banjalučkog Osnovnog suda za dvije godine više od 170.000 konvertibilnih maraka na osnovu odbrane klijenata po službenoj dužnosti, saznaje Press RS.
Sudeći prema sudskoj dokumentaciji o isplatama advokatima, koje je Pressu ustupio Osnovni sud, advokati Jasminka Jovišević, Jovo Pilipović, Đorđe Stojaković i Zoran Kisin najviše su profitirali u poslovanju sa državom.
Ovi advokati su najčešće dobijali odbranu po službenoj dužnosti, koja se plaća iz republičkog budžeta, pa je tako Joviševićeva apsolutni rekorder sa ukupnom zaradom od oko 65.000 KM. Toliko joj je isplaćeno samo u 2009. i 2010. godini, s tim da će tek naplatiti dug za 2011. godinu, koji sudovi još nisu izmirili zbog nedostatka novca za ove namjene. Drugi na listi najplaćenijih u poslovanju sa državom je advokat Jovo Pilipović, koji je za dvije godine naplatio 42.000 KM. Tek nešto manje, oko 37.000 KM za te dvije godine, uzeo je i Đorđe Stojaković, bivši sudija ovog suda, a četvrti na listi je Zoran Kisin, kome je u tom periodu isplaćeno oko 30.000 KM.
Prema zakonu, svaki klijent za koga sud ocjeni da nema novcu za odbranu dužan je da sa sudske liste advokata poređanih po abecedi izabere svog branioca. Slučajno ili ne, upravo je ovih četvoro advokata, bar pred Osnovnim sudom, bilo najčešći izbor. Međutim, u advokatskim krugovima već godinama se priča da pojedini advokati gotovo redovno dobijaju predmete po službenoj dužnosti, dok ostali moraju da se zadovolje „mrvicama”.
Monopolisti uprkos žalbama svojih kolega i dalje kupe kajmak jer je veoma teško dokazati spregu između sudija zaduženih za predmete u kojima osumnjičeni nemaju advokata, već branioca po službenoj dužnosti. Posao grupe odabranih advokata cvjeta zahvaljujući i tome što Ministarstvo pravde RS ne zna koliko je novca proteklih godina isplaćeno za odbranu po službenoj dužnosti iako isplaćuje sredstva za to pošto taj novac advokatima prosljeđuju sudovi. Press RS
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
http://www.cin.ba/Stories/P27_Justice/?cid=1016,2,1