Privreda posluje u teškim uslovima

BEOGRAD, Upravni odbor Privredne komore Srbije /PKS/ na vanrednoj proširenoj sjednici ocijenio je da privreda Srbije posluje u izuzetno teškim uslovima, koje je ekonomska kriza dodatno produbila.

U saopštenju iz PKS-a navodi se da je jedan od pokazatelja nepovoljnih kretanja su i ostvarene prosječne zarade, u iznosu od 329,05 evra, što za posljedicu ima pad tražnje. U ukupnoj tražnji domaća učestvuje sa 80 odsto, a inostrana svega 20 odsto.

Privredi ne odgovara nestabilan kurs dinara i njegove velike oscilacije, jer nosi povećan devizni rizik, psihološki utiče na povećanje inflacionih očekivanja, što za sobom povlači niz drugih negativnih ekonomskih efekata i predstavlja ozbiljan rizik za poslovanje.

Privrednici zahtijevaju od Vlade Srbije makroekonomsku stabilnost, da nastavi politiku štednje i dosledno istraje na sprovođenju programa mjera protiv ekonomske krize i stvara ambijent za trajno saniranje i razvoj privrede u Srbiji.

Očuvati stabilan kurs dinara, preispitati mogućnost snižavanja ”praga” NBS za intervencije na deviznom tržištu, s obzirom da je devizno tržište plitko i da relativno male promjene ponude tražnje dovode do pomjeranja kursa.

Smanjiti stepen imobilizacije sredstava u bankama po osnovu obavezne rezerve, postepeno smanjivati, do ukidanja, obavezu držanja devizne obavezne rezerve u dinarima – kako bi se omogućilo povoljnije kreditiranje u dinarima.

Smanjenjem izdvajanja po osnovu obavezne rezerve stvorili bi se uslovi za snižavanje kamatnih stopa na kredite banaka, što je neophodan uslov za brži oporavak privrede i izlazak iz ekonomske krize.

Nastaviti sa daljim snižavanjem referentne kamatne stope NBS, preispitati postojeće kriterijume za klasifikaciju potraživanja banaka i prilagoditi ih uslovima poslovanja privrede, razmotriti mogućnost formiranja razvojne banke.

Opšta je ocjena da su krediti za razvojne i investicione projekte u Srbiji nepovoljni. Preispitati postojeću praksu i koristeći pozitivno iskustvo velikog broja zemalja sa razvojnim bankama, sagledati mogućnosti i pristupiti osnivanju razvojne banke u narednom dvogodišnjem periodu.

Pročitaj više:  Vlada RS će pokušati kupiti 30.000 tona pšenice za potrebe rezervi pekarske industrije

Zaključke dostaviti predsjedniku Vlade Srbije Mirku Cvetkoviću, guverneru Narodne banke Srbije Radovanu Jelašiću, ministru ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađanu Dinkiću, navodi se u saopštenju.



Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts