ŠTOKHOLM, Švedska privreda je najkonkurentnija privreda Evropske unije, pokazao je najnoviji izvještaj Svjetskoga privrednog foruma (WEF) o provođenju Lisabonskih ciljeva za period od 2006. do 2008. Hrvatska, Crna Gora i Turska bliže su ispunjenju zadatih ciljeva od članica EU-a Bugarske i Poljske.
Švedska, koja je prema prošlom dvogodišnjem izvještaju objavljenom 2006. bila na trećem mjestu, sada je prva na popisu najkonkurentnijih, s 5,71 bodom. Prate je Danska na drugom (ranije prvom) mjestu i s 5,64 boda te Finska na trećem (ranije drugom) mjestu, s istim brojem bodova. Na četvrtom je mjestu Holandija, kao i 2006., sa 5,44 boda.
Nordijske su zemlje najbolje u Evropi na području inovacija, što se pripisuje agresivnosti njihovih kompanija u prihvaćanju novih tehnologija te visokoj razini potrošnje na istraživanja i razvoj, kao i visokom stepenu saradnje između univerziteta i privatnog sektora na području istraživanja. Takođe, te zemlje imaju globalno najveći postotak registrirovanih patenata po stanovniku, visoku razinu socijalne kohezije te niske stope nezaposlenosti i visok udio zaposlenih žena.
Studija je pokazala da je nekoliko zemalja koje su se Uniji priključile 2004. rangirano ispred mnogih starijih članica, a riječ je o Estoniji, Sloveniji i Češkoj, koje su zauzele 12., 15. i 16. mjesto, s 5,02, 4,58 i 4,53 boda. To pokazuje da su te zemlje već sada bliže ispunjenju ciljeva lisabonske strategije od mnogih starih članica EU-a.
Izraženiji pad u odnosu na prošlu procjenu zabilježila je Velika Britanija, koja se spustila sa 6. na 9. mjesto, s 5,12 bodova, zbog znatno snižene procjene njezinog sektora financijskih usluga. To je povezano s globalnim privrednim usporavanjem, sužavanjem pristupa kapitalu te zabrinutosti oko snage bankarskog sektora, koje su povezane s previranjima u finansijskom sektoru, koja su Britaniju posebno teško pogodila zbog njezinog snažnog oslanjanja na sektor financijskih usluga.
Od potencijalnih budućih članica, Hrvatska, Crna Gora i Turska su osvojile više bodova od članica EU-a Poljske i Bugarske. Hrvatska je ponovno zauzela prvo mjesto u odvojenoj grup zemalja izvan EU-a i onih u regiji srednje Azije, s 4,10 bodova. Radi poređenja, Poljska prema najnovijem izvještaju ima 3,76, a Bugarska 3,68 bodova. U izvještaju iz 2006. Hrvatska je imala 3,93 boda.
Riječ je o četvrtom dvogodišnjem WEF-ovu izvještaju o napretku zemalja članica Evropske unije u provođenju dugoročnih ciljeva lisabonske strategije privrednih i strukturalnih reformi. Izvještaj obuhvata izvođenje na osam područja, uključujući kreiranje informativnog društva za sve građane, razvoj evropskog područja za inovacije kao i istraživanje i razvoj, liberalizaciju tržišta, uspostavljljnje umreženih industrija, kreiranje efikasnih i integriranih finanijskih usluga, poboljšanje okruženja za poslovanje kompanija, intenzivnije uključivanje građana u društvo i poticanje održivog razvoja. HRT