SARAJEVO – Privrednici iz Sarajevskog kantona od vlasti traže da pokrenu aktivnosti u vezi sa sagledavanjem globalne krize i njenog uticaja na ekonomije u BiH, izjavio je juče predsjednik Privredne komore Kantona Sarajevo (PKKS) Kemal Grebo.
Upravni odbor Privredne komore Kantona Sarajevo na proširenoj sjednici raspravljao je o temi “Stanje i tendencije privrednih kretanja u svjetlu svjetske finansijske krize”.
Među prioritetnim mjerama istaknuto je da se zajedničkom aktivnošću nadležnih državnih organa i poslovnog sektora snažnije djeluje u pravcu izgradnje izvozno-stimulativnog privrednog ambijenta.
To podrazumijava izjednačavanje visine poreza i doprinosa na cijelom prostoru BiH, formiranje ključnih državnih institucija koje će podržati aktivnosti preduzeća na domaćem i međunarodnom tržištu, svođenje javne potrošnje u realne okvire, te rasterećenje privrede putem smanjenja poreza, doprinosa i drugih naknada.
Privrednici zahtijevaju i podsticaje za izvoz da bi se smanjio debalans u spoljnotrgovinskoj razmjeni, povećale devizne rezerve i obezbijedila privredna stabilnost zemlje.
Grebo je kazao da PKKS ni od jedne svoje članice nije dobio informaciju da su otpustili radnike, ali je upozorio da će do toga doći ako se posljedice ekonomske krize ne shvate ozbiljno.
U obraćanju privrednicima premijer FBiH Nedžad Branković istakao je da je odgovor na zahtjeve privrednika u reformama, reviziji i razvoju. On je rekao da se značajnije rasterećenje privrede ne može desiti ukoliko ne bude reformisana javna uprava.
“Vlada FBiH je dala varijante kako to uraditi – smanjivanjem broja ministarstava, reformisanjem nekih vanbudžetskih fondova i revizijom kojom bi ocijenili da li sve javne institucije trebaju za funkcionisanje i organizaciju života građana u FBiH”, kazao je Branković i podsjetio da će od 1. januara 2009. na snagu stupiti novi zakon o doprinosima, koji će omogućiti rasterećenje privrede za nekih 3,9 odsto.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.