DŽAKARTA, Indonezija, sa ekonomskim rastom od 6,4 odsto, je među najstabilnijim svetskim ekonomijama. Do 2030. godine mogla bi da postane peta ekonomija na svijetu.
Zbog brige za američku i evropsku ekonomiju koje muče kriza i dugovi, malo se govori o svjetlim tačkama na svjetskom ekonomskom horizontu, kakva je, na primjer, Indonezija. Indonežanska privreda raste preko svih očekivanja. Stručnjaci kažu da bi, ako odoli izazovima, do 2030. godine mogla da postane peta na svijetu.
Dok se drugi bore s recesijom, indonežanski ekonomski rast nadmašuje sve, osim kineskog. Najveća privreda jugoistočne Azije je od početka aprila do kraja juna porasla 6,4 odsto. Indonezija je jedna od jedanaest zemalja za koje Goldman Saks smatra da imaju mogućnost da u ovom vijeku preuzmu svjetski ekonomski primat.
Rukovodilac studija Azije na FPN-u Dragana Mitrović kaže da Indonezija ima dobre temelje jer se predviđa da će zahvaljujući prirodnim, prije svega rudnim bogatsvima do 2030. godine postati energetski nezavisna i dodaje da ta zemlja ima i zdravu starosnu strukturu stanovništva.
Temelj razvoja Indonezije je tržište od 240 miliona stanovnika, koliko živi u četvrtoj najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu, pa se polovina nacionalnog bruto proizvoda ostvari od domaće potrošnje. Rastu zarade i padaju kamatne stope na pozajmice, pa Indonežani sve više troše, možda i preko mjere.
“Indonezija se sada oslanja na domaću potrošnju, što bez jakog izvoza i nije tako pozitivno. To je sigurno jedna od ekonomija sa najbržim rastom na svijetu, ali postoji opasnost da i ona uspori”, kaže analitičar Šon Darbi.
Isti fenomen potrošnje bio je osnova ekonomskog rasta Indije od devet odsto godišnje, koji je trajao od 2004. do krize 2008. Sada se gotovo prepolovio na 5,3 odsto, pa stručnjaci upozoravaju da bi se moglo dogoditi da I u skraćenici BRIKS više ne bude Indija, nego Indonezija.
“Ranije je bilo moderno govoriti da je Indija u velikom usponu da će nadmašiti Kinu a sada Indija i Indonezija i slično”, kaže Mitrovićeva.
Stručnjaci upozoravaju Indonežane da ih ne zavaraju podaci poput onog da je zemlja, poslije godina zavisnosti od MMF-a, sada pozajmila toj instituciji milijardu dolara, ili onog da je američki proizvođač aviona Boing najveću narudžbinu od 230 letjelica dobio od jedne, u svijetu nepoznate, indonežanske kompanije. Već pet godina, naime, ne raste proizvodnja, nego se prodaju sirovine i rudno bogatstvo, pa bi se moglo dogoditi da potroše sami sebe. RTS
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Od uvjek na svjetu kruzhi kapital od jedne na drugu strane s veta pa mozhno u indoneziji qe se menja ekonomski rast.