BANJALUKA, Privredni kriminal koji je u stalnom porastu prouzrokovao je prošle godine štetu budžetima u iznosu od 207,32 miliona maraka, dok su kriminalci istovremeno zaradili 18,5 miliona.
Ta procjena navedena je u informaciji o stanju bezbjednosti za 2010. godinu koju je izradilo Ministarstvo bezbjednosti BiH.
– Tokom 2010. godine u BiH su registrovana 1.353 krivična djela protiv privrede, poslovanja i sigurnosti platnog prometa, te iz oblasti poreza i carina, što je za 83 slučaja ili 6,53 odsto više nego godinu ranije – navodi se u informaciji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova RS evidentiralo je u tom periodu 701 krivično djelo privrednog kriminala, MUP FBiH 349, policija Brčko distrikta 80, Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH 106, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH 110, dok je Granična policija evidentirala sedam krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminala.
– Ova vrsta kriminala predstavlja jedan od najozbiljnijih problema za BiH imajući u vidu štetne posljedice po budžet. Procijenjena materijalna šteta na nivou BiH u 2010. godini iznosi 207,32 miliona maraka, a stečena protivpravna imovinska korist 18,53 miliona maraka – navedeno je u informaciji.
Kao izvršioci ovih krivičnih djela prošle godine prijavljene su 1.133 osobe.
Neke od najznačajnijih akcija suzbijanja privrednog kriminala tokom prošle godine bile su “Kekerović”, “Stojić” i mnoge istrage u procesima privatizacije državnih preduzeća.
Kompanija “Kekerović” iz Laktaša prema tadašnjim podacima Poreske uprave RS sa kamatom je bila dužna više od 8,33 miliona maraka poreza, a UIO je dostavila Tužilaštvu BiH izvještaj o postojanju sumnje u utaju poreza.
Bivšem generalnom sekretaru u Službi predsjednika RS Mirku Stojiću u decembru je počelo suđenje pred banjalučkim Okružnim sudom po optužbi za zloupotrebu službenog položaja i primanje mita kojim je sebi i drugima pribavio više od 350.000 maraka koristi za koje je oštećen budžet RS.
Nadležne institucije su tokom prošle godine registrovale po 120 slučajeva zloupotrebe ovlašćenja u privredi i obmana pri dobijanju kredita.
– Analizom predmeta finansijskog kriminala i korupcije ustanovljeno je da su najčešći oblici privrednog kriminala zastupljeni u unutrašnjem i prekograničnom prometovanju robe – rekli su u Ministarstvu bezbjednosti.
Dodali su da je kod unutrašnjeg prometa robe, prisutna utaja poreza koja se zasniva na osnivanju fiktivnih i paralelnih preduzeća registrovanih na osnovu lažnih ličnih dokumenata koja nestaju kada im na naplatu pristignu poreske obaveze.
– Prilikom prekograničnog prometa, posebno pri uvozu visokotarifne robe, prisutno je falsifikovanje dokumentacije, prijavljivanje niže vrijednosti uvezene robe, neplaćanje carina, te zloupotreba položaja carinskih i graničnih službenika – istakli su u Ministarstvu.
U informaciji se navodi da se nezakonito stečeni novac i imovina uglavnom legalizuje kupovinom nekretnina, izgradnjom objekata, privatizacijom preduzeća, a u pojedinim slučajevima i transferom novca u inostranstvo.
SIPA je u 2010. godini zbog pranja novca podnijela tri izvještaja o počinjenom krivičnom djelu kojima je prijavljeno pet osoba za šest krivičnih djela.
– Procijenjena materijalna šteta počinjena ovim krivičnim djelima je 1,3 miliona maraka – navodi se u informaciji.
Krijumčarenje robe
U 2010. godini u BiH je smanjen obim krijumčarenja robe i nedozvoljene trgovine za 13,4 odsto. Istovremeno Granična policija BiH oduzela je 25.456 kutija cigareta.
Prema podacima UIO, vrijednost privremeno oduzete robe na graničnim prelazima, carinskim ispostavama i na teritoriji BiH u 2010. godini iznosila je oko 1,6 miliona maraka. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da li je ko ovdje odgovarao na osnovu revizorskih izvještaja…….za prekoračenje i zloupotrebu budžeta, ako se uopšte može odgovarati za ovakav vid po osnovu izvještaja revizora???
ovi podaci pokazuju da je gro kriminalnog sektora u legalnim tokovima. da li neko vjeruje da su kriminalci u BiH u 2010. obrnuli samo 207 miliona KM?