BANJALUKA – Iako je broj krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminala prošle godine u odnosu na 2017. smanjen za četvrtinu, pričinjena šteta veća je za skoro 145 miliona maraka.
Prema podacima policije, privredni kriminal u Republici Srpskoj lani je “pojeo” 221.492.215 maraka, što iznosi oko 6,4 odsto budžeta RS za tu godinu.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova RS, lani je počinjeno 680 krivičnih djela privrednog kriminala, što je za 231 slučaj manje nego godinu ranije. Međutim, podaci govore da su lani počinioci ovih djela dublje zavlačili ruke u kase javnih, državnih, ali i privatnih preduzeća nego godinu ranije.
U informaciji MUP-a RS o stanju bezbjednosti za 2017. navodi se da je te godine počinjeno 911 krivičnih djela privrednog kriminala i načinjena šteta od 76.780.000 maraka.
Podaci policije govore da su “privredni kriminalci” prošle godine do novca najčešće dolazili zloupotrebom službenog položaja ili ovlašćenja. Istražioci su otkrili 140 takvih slučajeva, a počinioci su prijavljeni nadležnim tužilaštvima.
– Evidentirano je i 88 krivičnih djela skidanja ili povrede službenog pečata, te po 54 slučaja pronevjere i nedozvoljene trgovine. Zabilježena su i po 44 krivična djela falsifikovanja ili uništavanja službene isprave i nesavjesnog rada u službi – rekla je načelnica Odjeljenja za odnose sa javnošću MUP-a RS Mirna Miljanović.
Najveći udarac privredi Srpske lani su zadali bivši rukovodioci Fabrike glinice “Birač” i njenih zavisnih preduzeća koji su sa saradnicima iz Litvanije raznim malverzacijama oštetili ovu kompaniju za čak 194.461.432 marke. U ovom slučaju 15 lica prijavljeno je Tužilaštvu BiH. Oni su, kako saznajemo, preuzimanjem tuđih potraživanja i namjernim izbjegavanjem utuživanja dužnika, te lažnim pozajmicama, nezakonito izvlačili novac iz “Birča” i njegovih zavisnih preduzeća, te ga prebacivali u druge privatne firme.
Od značajnijih slučajeva, policija je prošle godine otkrila milionske zloupotrebe u opštini Teslić, Fabrici šećera u Velikoj Obarskoj i firmi “Agrokop”, kao i rogatičkom preduzeću “Drvolik”. Za zloupotrebe u Tesliću osumnjičeni su trenutni zamjenik i nekadašnji načelnik opštine Teslić Milovan Stanković i još osam osoba. Njima je na teret stavljeno da su malverzacijama u vezi sa prodajom državnog zemljišta oštetili opštinski budžet za 3,6 miliona KM.
Bijeljinsku “Šećeranu” za 1,12 miliona maraka ojadili su bivši stečajni upravnik preduzeća Mladen Košutić i direktor firme “Agrokop eksport-import” Ljubo Mrđen. Šteta je načinjena tako što je “Agrokop” ugovorne obaveze o ulaganju u “Šećeranu” prebacio na 18 cesionara prema kojima je imao obavezu i to u vidu potraživanja prema fabrici. Stečajni upravnik nije se žalio, već je pustio da novac ode u tuđe ruke.
Direktor rogatičkog “Drvolika” Miladin Pandurević olakšao je kasu firme za više od tri miliona maraka i zloupotrijebio novac dobijen od Fonda za razvoj i zapošljavanje RS. Nekoliko osoba prijavljeno je i zbog pranja nelegalno zarađenog novca i njegovog ubacivanja u legalne privredne tokove u RS.
Zvornik
Najviše štete privrednim kriminalnom lani je pričinjeno na području zvorničke regije. Policijska uprava Zvornik otkrila je 47 pomenutih krivičnih djela kojima je pričinjena šteta od 195,5 miliona maraka. Za te nelegalne radnje osumnjičene su 43 osobe, protiv kojih je podnesen 31 izvještaj nadležnim tužilaštvima. Među ovim krivičnim djelima njih 25 bilo je koruptivnog karaktera, što je za 13,64 odsto više nego u 2017. godini. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nisam razumio. Da li je neko osuđen ili otišao na izdržavanje kazne? Da li je osuđenima oduzeta imovina, odnosno da li je neko u obavezi da vrati ukradeni novac?
@Liliputanac, dio otuđene imovine je otišao kome treba, tako da je proces završen na zadovoljstvo svih uključenih strana.