BEOGRAD, Tipičan privrednik danas u Srbiji je muškarac, između 36 i 55 godina, oženjen je i potiče iz radničke porodice.
To je pokazalo istraživanje koje je Nacionalna agencija za regionalni razvoj sprovela anketirajući 3.000 preduzeća.
Prosječni preduzetnik radi više od 40 sati nedjeljno, a trećina ispitanih čak i više od 60 sati.
Za sebe smatra da je prosječno uspješan i planira u velikom broju slučajeva da u naredne tri godine zadrži istu aktivnost ili da je proširi.
Najčešći izbor pravne forme poslovanja u Srbiji je Društvo ograničene odgovornosti. Duže od šest godina posluje 75 odsto anketiranih, dok 42 odsto posluje duže od 11 godina, pokazala je anketa.
Ima najčešće srednje obrazovanje, ali fakultetske diplome nisu rijetkost među vlasnicima srednjih preduzeća.
Direktor Nacionalne agencije za regionalni razvoj Ivica Eždenci kaže da je udruživanje među preduzećima slabo i samo 15 odsto preduzeća u Srbiji su članovi ili poslovnih organizacija ili klastera.
“U 2010. godini je 37 odsto preduzeća planiralo da proširi djelatnost, dok ove godine 44 odsto preduzeća planira proširenje djelatnosti”, naveo je on i kazao da je to pokazatelj izlaska iz krize.
U beogradskom regionu svaku četvrtu firmu vodi žena, dok u Šumadiji i zapadnoj Srbiji svaku sedmu firmu vodi žena.
“Više od dvije trećine ulaganja u obrtna sredstva danas firme ulažu iz sopstvenih sredstava, a tek 24 odsto od banaka ili države”, rekao je Eždenci. Beta, Tanjug