Privrednici Srbije za uklanjanje preostalih trgovinskih barijera

BEOGRAD/BRISEL,  Privrednici Srbije  založili su se na skupu sa evropskim funkcionerima u Briselu za uklanjanje preostalih trgovinskih barijera na Balkanu, kako bi se region bolje pripremio za nastavak evropskih integracija.

Predsjednik “Delta holdinga” Miroslav Mišković je rekao da “biznis mora da odigra ključnu ulogu u slamanju barijera i povezivanju naroda u regionu” i podržao proces regionalnih integracja, a posjebno djelovanje Savjeta za regionalnu saradnju i dosljedno sprovođenje CEFTA sporazuma.

“Delta holding” i Privredna komora Srbije su organizatori ovog skupa u Briselu pod nazivom “Srpska privreda i evropske integracije”, koji je okupio najveće privrednike Srbije, a na kojem je govorio i evropski komesar Oli Ren.

Mišković je skrenuo pažnju da u dijelovima regiona i dalje postoje određene prepreke sa kojima se privrednici svakodnevno suočavaju, te dodao da bi “u tom smislu neposrednija uloga Evropske komisije u ovom segmentu bila od velikog značaja”.

On je izrazio nadu da će EU pozitivno uticati na sve zemlje regiona da dopuste slobodan rad investitora širom regiona jer se “pod jakim uticajem dnevne politike često dešava da sporazumi poput CEFTA-e ne funkcionišu kako bi trebalo”.

“Mišljenja smo da pravila EU treba što pre i u što većoj meri primeniti u regionu, posebno u svetlu primene CEFTA sporazuma. Osnivanjem posebnog nezavisnog tela, koje bi nadgledalo efkikasnu implementaciju ovog sporazuma, sprečili bi uticaj dnevne politike na njegovu primenu”, naveo je Mišković.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren je rekao da EU ne može direktno da utiče na rad specifičnog aranžmana za rješavanje rasprava unutar sporazuma CEFTA, ali da politički svakako utiče na sve zemlje regiona da poštuju sva pravila sporazuma.

Ren je rekao da je “ovo je pozitivan znak da Srbija, ne samo da želi, već se i u praksi pomjera ka evropskim integracijama” i da se on lično zalaže za integraciju cijelog zapadnog Balkana u EU.

Pročitaj više:  Prioritet, oživljavanje poljoprivrede

Srpski privrednici su izneli i niz pojedinačnih problema s kojima se suočava srpska privreda, od pitanja liberalizacije viznog režima do dobijanja sanitarnih sertifikata za izvoz u EU.

Predstavnica Svjetske banke za jugoistočnu Evropu Sandra Blumenkamp izjavila je da će ključni izazov za Srbiju biti održavanje visoke stope rasta, ali da Srbija mora da riješi i pitanja olakšavanja dozvola za izgradnju, poboljšanja kvaliteta infrastrukture, te jačanje konkurencije.

Miroslav Mišković u Briselu lobira za interese srpske privrede, zajedno sa predstavnicima Privredne komore Srbije i nekim od najvećih srpskih privrednika, među kojima su i Miroslav Miletić, predsjednik Bambi Banata, Danko Đunić, predsjednik Ekonomskog instituta, kao i bivši ministar iz Vlade Zorana Đinđića Goran Pitić i bivši potpredsjednik Vlade Srbije Miroljub Labus.

Britanski ambasador u Srbiji Stiven Vordsvort za B92 kaže da su se vremena promijenila i za “mnoge, bez obzira na to da li su političari, biznismeni ili nešto treće, nije toliko važno šta su radili u prošlosti, već šta sada pokušavaju da urade, a što je korisno”.

Mišković je svojevremeno bio povezivan sa režimom Slobodana Miloševića, a pojedine partije su ga optuživale da je učestvovao u pravljenju aktuelne vlade Srbije, kao i da drži monopol na srpskom tržištu.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts