BANJALUKA, Trodnevna edukacija državnih službenika i stručnjaka iz oblasti zaštite na radu, koja danas počinje, organizovana je sa ciljem unapređenja znanja iz te oblasti, jer je svaki poslodavac u skladu sa Zakonom o zaštiti na radu obavezan da izvrši procjenu rizika za svako radno mjesto, rekla je načelnik Odjeljenja zaštite na radu u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpskie (RS) Vladislava Tadić.
Ona je novinarima u Banjaluci pojasnila da će edukacija biti posvećena uvođenju mjera za podsticanje poboljšanja bezbjednosti i zdravlja radnika na radu, kao i korištenju opreme za rad, upotrebi lične zaštitne opreme, obezbjeđivanju zaštitnih znakova na radu, rukovanju opremom koja uključuje rizik, izloženosti elektromagnetnom zračenju, izloženosti i zaštiti od buke i mehaničkih vibracija, te riziku od eksplozije.
“Edukacije je namjenjena državnim službenicima iz RS, Federacije BiH i Brčko distrikta, ispektorima rada i kućama koje posjeduju licencu Ministarstva rada i boračko ivalidske zaštite RS za obavljanje poslove zaštite na radu i vršenje procjene rizika za druge poslodavce”, istakla je Tadićeva.
Ona je dodala da edukaciju organizuju Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Generalni direktorat Evropske komisije za proširenje.
“Riječ je o korišćenju tehničke pomoći, koju Evropska komisija planski pruža državnim službenicima iz zemalja koje žele da postanu članice EU, a čija je osnovna svrha usaglašavanje zakonodavstva sa odredbama prava EU”, naglasila je Tadićeva.
Glavni republički inspektor rada i zaštite na radu Radmila Puzić rekla je da svaki poslodavac u RS koji zapošljvava barem jednog radnika, mora za svako radno mjesto da procjeni opasnost koja postoji za radnika postoji i da preduzme sve mjere za njeno umanjenje.
Prema njenim riječima, kazne za poslodavce, koji ne donesu akte o zaštiti na radu u skladu sa Zakonom, iznose od 2.500 do 15.000 KM.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da – kako ste pametni, a procjena zastite na radu kosta 85 km – i to rade agencije kojim je vlada dala licencu.
Znaci neko malo preduzece od 10 radnika treba da plati 850 KM za papir koji ce agencija da uradi za 1 sat.
Uzas
I u ovakvoj krizi jos jedan dobro smisljen potez da se ubije privreda.
Bilo bih interesantno vidjeti ko je vlasnik firmi koje su dobile licencu da tako olako dolaze do novca!
Klasicna kradja novca. Svaki inspektor zna da nadje dlaku u jajetu, nakon cega izvadi vizit karticu agencije koja treba eliminisati navodne nedostatke. Kulturna ucjena.
A dlake je lako naci kada se koriste 3 zakona o PPZ i ZNR, iz razlicitih vremenskih perioda, koji nisu uskladjeni,,, koji su proturjecni…
Jos jedno licenciranje.
Ministarstvo poljoprivrede, stocarstva i ostalih letecih i neletecih objekata je danas na 12356785468 sjednici donijelo PRAVILNIK O OBAVEZNOM LICENCIRANJU COBANA
Dobro je da se krenulo sa edukacijama, treba ih nastaviti kontinuirano i za Poslodavce u okviru udruženja (grana privrede i td). Obično sve što se zna o zaštiti to je imperativna zakonska obaveza, koja se svodi na “papir” (akt) koji kao takav ne služi nikom.Ne bih se složila sa proizvoljnom cjenom,(komentar ppp.
Trebalo bi naći načina da se definiše i cjenovnik ovih usluga vodeći računa o djelatnosti poslodavca, broju radnika i mjestima sa posebnim uslovima rada( ako imaju advokati,onda trebaju i ostali).
I da akt o procjeni rizika ne zovemo “papir koji košta”, ostaje mogućnost poslodavcu da sam formira tim koji može da vrši poslove procjene rizika, te da su se do sada u okruženju ovakve procjene pokazale jako dobre….