BANJALUKA/SARAJEVO, Trgovci koji prodaju namještaj, opremu za rasvjetu i električne aparate za domaćinstvo već mjesecima zadovoljno trljaju ruke jer prodaja raste, a taj trend bio je uočljiv čak i u septembru kada je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, zabilježen skok od 26 odsto.
Stručnjaci kažu da su razlozi višestruki, a izdvajaju se majske poplave, dok dio, onaj manji, otpada i na dolazak hladnijih dana, kada kupuju grijalice i slične uređaje.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, naglašava da je potpuno jasno da su porast prodaje namještaja i kućanskih aparata prouzrokovale majske poplave. Problem je, ističe on, to što su uglavnom kupovani proizvodi iz uvoza jer domaćih nema dovoljno.
“Inače, pri izlasku iz krize forsira se potrošnja, odnosno kupovina domaćih proizvoda jer to na neki način generiše novu vrijednost i kreira nova zaposlenja”, naglasio je Pavlović, što, prema njegovim riječima, kod nas nije bio slučaj. Kako je precizirao, situacija je takva da mi nemamo podršku domaćoj proizvodnji, ili makar podršku sastavljanju proizvoda, da bi oni koliko-toliko bili “domaći”.
“Onda građani moraju da kupe tursku veš-mašinu jer je najjeftinija. Nakon poplava su najbolje prošli trgovci”, naglasio je Pavlović.
U jednoj zeničkoj trgovini namještaja, gdje je moguće kupiti i kućanske aparate, ispričali su nam da je nakon poplava znatno porasla potražnja za ovim proizvodima.
“Kupovano je apsolutno sve: od kreveta i ormara, do televizora, ali, iskreno, ne mogu sad reći da je tu riječ o nekom našem ekstraprofitu. Primijetila sam da ljudi masovno zagledaju u cijene i da ih malo šta više interesuje”, kazala nam je radnica u toj trgovini.
Nakon što mu je u majskim poplavama pod vodom bila kuća u naselju Trn, kod Laktaša, Jovo Delić potrošio je hiljade maraka na sanaciju i kupovinu svega što je potrebno za oporavak.
“Iskreno, riječ je o velikoj sumi novca. Trebalo je podići parket, postaviti pločice i izvršiti ostale sanacione radove. Naravno, uslijedila je i kupovina namještaja. Dio sam kupio vlastitim novcem, a dio vaučerom za obnovu, koji sam dobio”, naglašava Delić.
Lazo Šinik, sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS, slaže se da je porast prodaje namještaja direktna posljedica poplava koje smo imali u maju, ali u pojedinim opštinama i kasnije.
“Inače, i proizvodnja namještaja je, kada gledamo devet mjeseci ove godine, povećana za 12,5 odsto, a izvoz je povećan za nešto više od tri procenta. Sve to je direktno povezano sa poplavama”, kazao je Šinik.
On je dodao da je u posljednje vrijeme evidentan znatan rast prodaje proizvoda od drveta.
“Mislim da su radovi na saniranju posljedica poplava pri kraju i da bi to trebalo da potraje još oko mjesec dana”, ocijenio je Šinik. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kada ce Novogodisnji popust pa da i ja nesto kupim?
Ako slušamo vajne ekonomske analitičare ništa nije dobro jer ništa nije naše pa ni preuzeća od kojih se kupuje namještaj a da je barem nekad nešto kupio od namještaja znao bi da se u Republici Srpskoj sve može kupiti kao proizvod Republike Srpske a ne neke druge države jedino ako je namještaj i televizor i mikrovalna ili možda ekonomisti na fakultetu znaju neke druge definicije i podijele namještaja sigurno da znaju jer nikad im nije dovoljno dobro ništa iz Republike Srpske a upoznati su sa kvalitetom proizvoda iz uvoza.