BRISEL, Regulatorno tijelo Evropske unije dovelo je u pitanje način na koji je njemačka vlada učestvovala u prodaji Opela kanadskoj kompaniji Magni International.
Sekretar Evropske komisije za tržišn takmičenje Neelie Kroes u pismu upućenom njemačkom ministru privrede Karlu-Theodoru zu Guttenbergu izražava sumnju da navedena transakcija nije u skladu s evropskim pravilima o trgovinskom nadmetanju te ističe da je preliminarna istraga pokazala kako je Njemačka favorizovala samo jednog ponuđača te je svoju pomoć uvjetovala izborom baš tog kupca.
Podsjetimo, kanadski proizvođač autodijelova Magnai ruska banka Sberbank ove su sedmice trebali i službeno postati vlasnici 55-postotnog udjela u njemačkom odjelu General Motorsa, ali zbog intervencije Evropske komisije potpisivanje tog ugovora je odgođeno.
“GM i Opel moraju ponovno razmotriti ponude drugih ponuđača”, stoji u pismu Neelie Kroes koja ističe da je njemačko inzistiranje na samo jednom kupcu te uslovljavanje pomoći u iznosu od 4,5 milijardi evra protivno pravilima Evropske unije, prenosi Bloomberg.
Uprkos tome, zu Guttenberg je siguran da će posao oko Opela biti završen već sljedeće sedmice. “Moramo riješiti neke detalje s Evropskom komisijom, ali nema razloga za zabrinutost… Zapravo sve strane uključene u ovu transakciju mogu biti mirne”, rekao je zu Guttenberg te dodao da Njemačka ne treba tražiti dopuštenje za najavljenu pomoć Opelu jer se radi o posebnoj, kriznoj situaciji.
Analitičari upozoravaju da bi nova odgoda prodaje Opela tu kompaniju mogla dovesti u situaciju da ostane bez novca, odnosno vjerovatno bi započeo stečajni postupak. Iz GM-a su poručili da je s njihove strane sve spremno za prodaju, ali njemačka vlada mora dobiti zeleno svjetlo od strane Evropske unije i sindikata. “Ne možemo završiti posao ako nije zatvorena finansijska konstrukcija”, poručili su iz američke kompanije. Poslovni.hr