BEOGRAD, Predsjednik Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković kaže da u ovom trenutku nije dobro prodavati Telekom.
Ističući da iznosi lični stav, Atanacković je na okruglom stolu “Prodaja Telekoma da ili ne”, kazao da se unaprijed “99 odsto” zna da će akcije Telekoma kupiti „Dojče telekom“ i da se na taj način ne prodaje neko preduzeće.
Prema njegovim riječima, nije pravo vrijeme da se prodaje Telekom, jer će imajući u vidu njegov godišnji prihod, za nekoliko godina sigurno vrijediti više. On je izrazio sumnju i da će se postići realna cijena za ponuđene akcije.
Atanacković je kazao i da će nakon prodaje sigurno doći do povećanja cijena usluga i izrazio bojazan da će novac od prodaje ići na potrošnju. “Ako misle da je dobar trenutak za prodaju, moraju da znaju da će takvih trenutaka narednih godina biti sve više, jer je Srbija bolesnik kojem će trebati dug oporavak”, kazao je predsjednik UPS-a.
Njegovo mišljenje dijeli i profesor Mlađan Kovačević, koji je kazao i da će doći do povećanja cijena usluga, jer će budući vlasnik sigurno nadoknaditi novac koji će platiti za akcije Telekoma. On je kazao i da Srbija neće imati snage da na bilo koji način kontroliše monopol koji će imati strani vlasnik u Telekomu.
Direktor brokerske kuće “Jorgić broker” Branislav Jorgić je kazao da treba izvršiti pritisak da se Telekom od zatvorenog pretvori u otvoreno akcionarsko društvo, ali da ni to ne garantuje da će građani koji budu imali akcije u toj kompaniji imati neke veće koristi jer sve zavisi od politike budućeg kupca.
On je procjenio da, imajuću u vidu vrijednost Hrvatskog telekoma trenutno na berzi, srpski Telekom vrijedi oko tri milijarde evra.
Prodaja će smanjiti budžetske prihode
Predsjednik sindikata Telekoma Nezavisnost Dragan Panić kaže da „u odnosu na ostala javna preduzeća, država iz Telekoma ubira dve trećine ukupnih prihoda i ako on bude prodat, pitanje je odakle će se obezbeđivati sredstva koja su inače usmerena na zdravstvo, socijalu, vojsku i policiju“.
Panić je rekao da se dolaskom novog operatera, mogu očekivati i više cijene pretplate koje će iznositi oko sedam evra mjesečno. “To će na godišnjem nivou Telekomu obezbediti oko 200 miliona evra prihoda”, ocijenio je on i dodao da samo posljednje povećanje cijena, na godišnjem nivou iznosi 80 miliona evra.
On je rekao da još jedna od činjenica koja ne ide u prilog prodaji jeste da je Telekom iz svojih resursa za ovu poslovnu godinu opredijelio 200 miliona evra za direktne investicije.
Komentarišući navode da je Telekom u dugovima, Panić je rekao da je to posljedica odluka državne politike da se sprovedu akvizicije u Crnoj Gori i Republici Srpskoj.
Na spekulacije da fiksna telefonija nema budućnost, Panić kaže da to demantuje nedavna kupovina licence za drugog operatora fiksne telefonije u Srbiji. „Iskustva pokazuju da strani operatori žele učešće na našem telekomunikacionom tržištu, jer u tome vide profit“, rekao je on i ukazao da bi i Srbija taj profit mogla da zadrži za sebe.
U toku proteklih pet godina Telekom je smanjio broj zaposlenih za 4.000, što znači da postoji dobra volja i program za stimulativni odlazak radnika koji se primjenjuje, ali ako on bude prodat pitanje je da li će se nastaviti njegova primjena, istakao je Panić.
Vlada Srbije odlučila je da na tenderu proda 40 odsto akcija Telekoma. Vlada Srbije je vlasnik 80 odsto akcija Telekoma, a grčki OTE ima preostalih 20 odsto. Inače, „Dojče telekom“ je vlasnik 30 odsto kapitala grčke kompanije.
Predsjednica sindikata PTT Nezavisnost Snežana Marković je podsjetila da je 80 odsto akcija Telekoma još uvek u vlasništvu PTT Srbija i istakla da je značajno pitanje kako će se prodaja Telekoma odraziti na funkcionisanje PTT Srbija, jer „oko 20 odsto ukupnog prihoda ostvaruje se od Telekoma, i to je u 2009. godini iznosilo 4,4 milijarde dinara“. Beta, Tanjug