BEOGRAD, Jedini način da se kreditnim dužnicima koji rate plaćaju po kursu švajcarskog franka olakša muka je produžetak roka otplate za još 10 godina. Ovo je, kako saznaju „Novosti“, zajednički stav nekoliko banaka koje imaju veću sumu odobrenih stambenih kredita u švajcarskoj valuti.
– Izračunali smo da bi, u slučaju da se otplata kredita produži za još 10 godina, rata koja trenutno iznosi oko 280 evra, bila 190 evra, što dužniku svakako mnogo znači – objašnjava izvor „Novosti“ iz jedne od najvećih ovdašnjih banaka. – Svakako, ugovorom bi se sa klijentom utvrdilo da se, ukoliko franak padne na određeni nivo, kredit automatski konvertuje u evro i rok otplate smanji na prvobitni nivo.
Međutim, da bi ova ideja zaista i zaživjela u praksi, neophodno je da na to pristane i Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita. Naime, Korporacija bi, u tom slučaju, morala da pokrije osiguranjem i dodatnih 10 godina.
– Mislim da je i državi, pod čijom je nadležnošću i ova korporacija, u interesu da građani uredno vrate svoje kredite, a ne da banke počnu da aktiviraju hipoteke i naplaćuju dugove na taj način. Automatski to znači da bi Nacionalna korporacija morala bankama da plaća kreditne rate dok god one ne prodaju stanove pod hipotekom – objašnjavaju bankari.
Za sada, međutim, nema zajedničke inicijative bankara po ovom pitanju, čak ni na nivou Udruženja banaka.
Ipak, postavlja se pitanje da li će bankari tako lako produžiti rok otplate kredita. Mnogi klijenti „probijaju“ starosnu granicu za vraćanje kredita, a postavlja se i pitanje kreditne sposobnosti?
– To ne bi trebalo da bude prepreka prilikom produžetka roka otplate, franak je toliko porastao da bi sada provjera pokazala da mnogi korisnici nisu više kreditno sposobni. Suština je da rješimo problem vraćanja duga. Jer, znate kako se kaže: Kad duguješ 100 evra to je tvoj problem, ali kad duguješ 100.000 evra, to je već problem banke.
Pad kamate?
Vraćanje kamatnih stopa na prvobitni nivo ne bi kreditnim dužnicima donijelo značajnu uštedu – objašnjava jedan od naših sagovornika. – Primjera radi, kod kredita od 50.000 švajcarskih franaka, ušteda pri padu kamatne stope za jedan procentni poen, bila bi svega dvadeset franaka, što ne znači mnogo. Veći efekat postiže se produžetkom roka otplate.
Pri tome, neće sve banke biti u obavezi da, po stupanju na snagu zakona o zaštiti potrošača finansijskih usluga, vrate kamatne stope na niži nivo. To se odnosi samo na one koje su kamate podizale pod nedovoljno definisanim uslovima.
Veza sa evrom
Moguće kratkoročno fiksiranje kursa franka i evra, koje je u četvrtak najavio guverner centralne banke Švajcarske, neće se mnogo osjetiti u Srbiji, pogotovo ako ono bude na trenutnom nivou kada franak vrijedi koliko i evro. Naši sagovornici objašnjavaju da, ako bi se kurs „švajcarca“ fiksirao prema dinaru u Srbiji to bi samo dovelo do novih spekulacija.
– Niko ne bi mogao da spriječi ljude da ovdje kupe jeftinije franak, a potom ga, u inostranstvu prodaju skuplje i na tome zarade – navode sagovornici „Novosti“. Novosti