Profit manji za skoro 70 odsto

SARAJEVO, Profit Rajfajzen banke u BiH pao je u prošloj godini u odnosu na 2008. godinu za 69,63 odsto, rekao je danas u Sarajevu direktor ove banke Mihael Miler.

On je na konferenciji za novinare istakao da je profit u 2009. godini iznosio 8,36 miliona KM, a 2008. godine 27,54 miliona KM.

Prema njegovim riječima, zabilježen je i pad ukupne aktive za 1,95 odsto, sa 4,295 milijardi u 2008. na 4,211 milijardu u 2009. godini.

Ukupan kapital povećan je za 2,63 odsto, sa 357 miliona KM u 2008. na 367 miliona KM u prošloj godini.

Miler je naveo da se ovi rezultati poslovanja poklapaju sa poslovanjem bankarskog sektora u BiH i da je to dobro, uprkos svim problemima.

Prema njegovom mišljenju, Rajfajzen banka sačuvala je poziciju vodeće banke u BiH.

“Ove godine očekujemo da će efekti krize biti ublaženi i da će doći do stabilizacije. Banke su i dalje likvidne i spremne su za kreditiranje i privrede i stanovništva” – naglasio je Miler.

Govoreći o zaštiti potrošača, on je ukazao na nepotpunu i nedovršenu zakonsku regulativu, odnosno nedonošenje provodivih zakona, te neusklađivanje sa drugim zakonima.

Miler je naglasio da je sporna i primjena regulative za zaštitu potrošača.

“Neophodno je hitno uređenje sistema sa jasno definisanim regulativama, kako zbog zaštite potrošača tako i zbog privrednih subjekata”, smatra Miler.

Komentarišući prijedloge o ukidanju žiranata, on je rekao da bi to otežalo strukturisanje kreditnih zahtjeva i dovelo do smanjenja kreditne ponude, jer žirant je zakonom tačno regulisani instrument koji se koristi u svim zemljama uređenog pravnog sistema.

Prema njegovim riječima, u BiH su najniže kamantne stope u reginu.

On smatra da entitetske agencije za bankarstvo dobro funkcionišu i da nije neophodna takva agencija na nivou BiH.

Pročitaj više:  Evropske berze u crvenom

Rajfajzen banka najavila je da će od danas do kraja juna trajati akcija u okviru koje će njene kamatne stope biti u prosjeku manje za dva odsto.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts