ČAČAK, Delegacija čileanskih proizvođača maline i drugog jagodastog voća nalazi se u poseti malinarima iz okolini Arilja i Čačka, saopšteno je u čačanskom Institutu za voćarstvo.
Posjeta čileanskih malinara je važna jer Čile i Srbija, uz Poljsku, SAD i Kinu, imaju najveću proizvodnju malina u svijetu, a značaja dio produkcije tog voća izvoze.
Sadašnji susreti, kako je rečeno prilikom posjete čileanskih malinara Institutu za voćarstvo u Čačku, su prilika da se razmjene bogata iskustva dve zemlje u proizvodnji malina i porazgovara o budućnosti uzgajanja i plasmana tog voća,čija godišnja produkcija u svijetu, bez Rusije, dostiže oko 360.000 tona.
Gosti iz Čilea odali su priznaje srpskim proizvođačima maline koji, kako su zapazili, gaje visokokvalitetne sorte na prirodno veoma pogodnim terenima.
Gosti iz Čilea su pozvali svoje domaćine da im već iduće godine
dođu u uzvratnu posjetu.
Sekretar Svjetske asocijacije proizvođača malina, koja okuplja 11 zemalja, Felipe Rosas, rekao je da je prošle godine u Čileu sa oko 12.700 hektara ubrano 60.810 tona maline, dok je u ovoj godini rod procjenjen na 48.370 tona .
Otkupna cijena maline u Čileu varirala je, tokom protekle dvije godine, između jedan i dva evra po kilogramu.
Čile koji je najveći proizvođač maline u južnoj hemisferi to voće najviše izvozi u SAD i Kanadu.
Prinosi po maline u Čileu po jedinici površine su relativno mali,mada se zasadi redovno zalivaju, ali su ujednačeni. Problemi su sve skuplja radna snaga i konkurentnije cijene drugih vrsta voća, ističe Rosas.
On je naveo podatak da je na čileanskom tržištu poljoprivrednih proizvoda kilogram maline pet puta skuplji od iste količine banana.
Organizacijom proizvodnje i otkupom maline u Čileu se sada bavi se 75 firmi,od kojih 2o trenutno imaju finansijske probleme. Budućnost vide u većem prisustvu na tržištu zemalja Dalekog istoka.
Boravak gostiju iz Čilea u Čačku bio je prilika da se saopšte i najnoviji podaci o srpskom malinarstvu. Ove godine je proizvedeno, sa oko 12,5 hiljada hektara zasada, nešto više od 40 hiljada tona maline, što je osetno manje u poređenju sa 93.400 tona koliko je ubrano pre pet godina.
Pojedinačne parcele na kojima se u Srbiji gaje maline su često veće nego u Čileu, ali su prinosi veoma neujednačeni. Gosti su bili iznenađeni kada su čuli da se malinjaci u našoj zemlji uglavnom ne zalivaju.
Najbolji srpski malinari iz ariljskog kraja najavili su da će posjetiti Čile iduće godine. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.