BANJALUKA, Poljoprivrednici u Srpskoj strahuju da će velike količine povrća i voća, koje je ove godine rodilo bolje nego lani, propasti jer je izvoz više nego slab, a prerađivačkih kapaciteta gotovo da nema.
Ovo je rekao predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac.
On je istakao da su u onim dijelovima Srpske gdje nije bilo grada prinosi voća i povrća veći i do 30 odsto nego lani.
– To se, prije svega, odnosi na jabuku i krompir. Kada je voće u pitanju, nešto će se izvesti, a i hladnjača imamo dovoljno, posebno na području Potkozarja. Međutim, proizvođači povrća strahuju da i ove godine ne izvuku deblji kraj, jer je krompir dobro rodio, a izvoz je “tanak” – rekao je Usorac.
Osim toga, kaže Usorac, problem predstavlja i nedostatak prerađivačkih kapaciteta.
– Dio preduzeća prerađivačke industrije radi sa malim kapacitetom i otkupljuju sasvim malo voća i povrća od domaćih proizvođača. Takva je, na primjer, banjolučka “Vitaminka”, dok veći dio ovih preduzeća, kao što su “Bosanka” i “Sava” nikako ne radi – kaže Usorac.
On dodaje da izvoz povrća sa jedne strane koči to što nije urađena adekvatna zaštita biljaka, te zbog toga nema potrebne dokumentacije za izvoz.
Proizvođači kažu da se manje količine jabuke i šljive izvoze u Rusiju, dok je izvoz povrća loš.
Poljoprivredni proizvođač iz Lijevča Draško Banjac kaže da postoji bojazan da će velike količine krompira propasti.
– Prošle godine izvezli smo deset puta više i opet nam je propalo 200 šlepera krompira. Osim toga, tu su i veliki trgovački centri iz Srbije i Hrvatske koji u BiH uvoze povrće i voće iz svojih zemalja – kaže Banjac.
Predsjednik Naučno-voćarskog društva RS Boris Pašalić ističe da proizvođači muku muče i sa otkupnom cijenom voća, koja je ove godine niža za 0,15 do 0,20 maraka po kilogramu.
– Lani je otkupna cijena jabuke bila i do 0,65 maraka, a sada oko 0,45 maraka po kilogramu, dok otkupljivači sada krušku plaćaju oko 0,80 maraka, a lani je koštala i do 1,10 maraka po kilogramu – kaže Pašalić.
Gubici
Poljoprivredni proizvođači kažu da su gubici ove godine posljedica grada i leda, te propusta u tehnologiji gajenja, koji su uticali na kvalitet plodova.
– Dešavalo se da Rusija naruči pet šlepera jabuke i, kada im stigne prvi, kažu da im više ne treba, jer kvalitet nije onakav kakav bi trebalo da bude. Osim toga, Srpska je lani dala 120 miliona maraka za uvoz voća, od čega je oko 50 miliona potrošeno na uvoz jabuke – kazao je Pašalić. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.