BANJALUKA – Srbija zatrpava tržište Bosne i Hercegovine svojim pivom koje se uvozi po transfernim cijenama između stranih proizvođača i domaćih distributera, pokazuje analiza Spoljnotrgovinske komore BiH u koju je portal CAPITAL imao uvid.
U prilog tome idu i podaci u kojima se navodi kako je za sedam mjeseci ove godine iz susjedne zemlje uvezeno 416.780 hektolitara piva po prosječnoj cijeni od 54,71 KM po hektolitru, što je za 30 maraka niža cijena od piva iz Hrvatske koje se uvozilo po prosječnoj cijeni od 84,20 KM po hektolitru.
Koliko ova zemlja dominira na BiH tržištu najbolje pokazuje da se iz nje uveze više piva nego od svih drugih zemalja na svijetu zajedno.
Nevjerovatno zvuči i podatak da niko od uvoznika u BiH od 2013. do 2018 godine nije uspio da smanji cijenu dok je ona kada je riječ o Srbiji progresivno padala. Primjera radi 2013. godine je iznosila 95,86 KM a sada, šest godina kasnije, cijena ne da nije porasla, već je još niža za 40 maraka.
Ogroman udar trpi i domaća industrija piva koja je u prošloj godini ostvarila izvozne cijene od 104,94 KM po hektolitru, a što pokazuje da ne predstavljaju bilo kakvu ozbiljnu konkurenciju velikim igračima.
U analizi komore se navodi kako domaća grupacija proizvođača piva ima velike zamjerke na rad kontrolnih organa koji prema njihovoj ocjeni uglavnom ignorišu ove pojave iako imaju zakonski osnov da reaguju.
“Neopravdano su niske uvozne cijene piva, a samim tim i neopravdano niske osnovice za obračunavanje carine i PDV-a pri uvozu piva iz pojedinih zemalja, posebno iz Srbije na što nadležni carinski organi BiH u dosadašnjem periodu nisu reagovali na adekvatan način, iako im i važeći carinski propisi BiH to omogućuju”, stoji u ovom dokumentu.
Dodaje se kako je rijetka praksa uzimanja uzoraka uvoznog piva za potrebe ispitivanja njegovog kvaliteta što ne samo da pogoduje uvoznicima piva zbog skraćivanja vremena u kojem se uvozno pivo stavlja na tržište, nego i stvara rizik za sigurnost zdravlja potrošača.
Inače, od 2012. godine, proizvodnja piva u BiH se kontinuirano smanjivala, tako da su trenutni proizvodni kapaciteti iskorišteni sa samo nešto više od 40 odsto, što je posebno poražavajuće u odnosu na uvoz piva u istom periodu.
Naime, uvoz piva u BiH je u istom periodu kontinuirano rastao, tako da se prosjek udjela uvoza piva u BiH kreće od 65 do čak 70 odsto, za razliku od zemalja Evropske unije u kojima prosjek udjela uvoza piva samo izuzetno prelazi 10 odsto ukupne potrošnje.
Domaći pivari traže reakciju institucija
Povodom ovih problema, u Spoljnotrgovinskoj komori BiH je danas održan sastanak sa predstavnicima grupacije proizvođača piva iz BiH koji su još jednom pozvali na reakciju nadležne organe.
Ognjenka Lalović, direktor sektora privrede u STK kazala je nakon sastanka kako pivarska industrija BiH ne traži nikakav povoljniji položaj u odnosu na neke druge industrije, nego želi da ukaže na to da postoje propisi i mjere kojima se može uticati na nelojalnu uvoznu konkurenciju.
Fahrudin Salihović iz Tuzlanske pivare je kazao kako nije logično da cijena piva pada a da su troškovi proizvodnje enormno rastu.
“Ono što je vidljivo svake godine jeste agresivan pristup uvoznika na našem prostoru. Mi tražimo reciprocitet i da se primjenjuju zaštitne mjere kad su u pitanju domaći proizvodi”, izjavio je on.
A o tome kako se pojedini uvoznici ponašaju nedavno je pisao i portal CAPITAL u tekstu “Nezakonje na pjeni od Jelen piva”.
Podsjećamo, Inspektorat Republike Srpske otkrio je da preduzeće „Molson Coors“ Banjaluka, jedan od najvećih uvoznika piva iz Srbije i Hrvatske, godinama ima skladište u Modriči koje nije registrovano u skladu sa zakonom.
CAPITAL: Dejan Tovilović
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sve pocinje od kupca. Kad Jelen zamjeni Nektarom, svanuce nam.
Samo Nektar klip.
Banjalučka pivara bi trebala više raditi na kvalitetu piva. Ja preferiram domaće proizvode ali objektivno Nektar pivo je dosta lošije kvalitete od Jelen piva.