Proizvodnja drveta veća za tri odsto

BANJALUKA, Proizvodnja šumskih sortimenata u Republici Srpskoj u maju ove u odnosu na isti mjesec prošle godine veća je za tri odsto, dok je prodaja u istom periodu manja za 11,5 odsto, podaci su Zavoda za statistiku RS.
 
Proizvodnja šumskih sotrimenata u periodu januar – maj 2010. godine u odnosu na isti period lani manja je za 9,7 odsto.
– Prodaja sotrimenata u periodu januar – maj 2010. u odnosu na isti period 2009. godine manja je za 5,9 odsto – navodi se u izvještaju Zavoda.
Sekretar Udruženja šumara i prerade drveta u Privrednoj komori Republike Srpske Lazo Šinik rekao je da drvoprerađivačku industriju u Srpskoj u najvećoj mjeri ugrožava uvoz, a posebno zbog toga što je uvozno drvo slabijeg kvaliteta nego što je to navedeno u deklaraciji.
– Iako imamo veoma dobru domaću proizvodnju, ali prekomjeran uvoz i nekvalitetno drvo koje stiže na naše tržište, guši domaću drvopreradu – kazao je Šinik.
Naglasio je da se kupci obično odlučuju za kupovinu jeftinijeg, ali i manje kvalitetnog drveta iz uvoza, nego za domaće drvo koje je mnogo boljeg kvaliteta.
– Na našem tržištu posebno su zastupljeni drvni sortimenti iz Hrvatske, koji se kod nas veoma lako uvezu, a po kvalitetu nisu ni blizu našim proizvodima – rekao je Šinik.
Ističe da na drvoprerađivačku industriju u Srpskoj i dalje utiče ekonomska kriza, jer se manje gradi, te je i manja potražnja za drvetom.
Proizvodnja u preduzećima iz oblasti drvoprerađivačke industrije RS lani je smanjena za oko 30 odsto u odnosu na 2008. godinu.
Firme iz oblasti drvoprerade, ove godine bilježe manji broj narudžbi, a rezultati poslovanja od početka godine na nivou su prošlogodišnjih.
U ovoj godini, kazali su ranije u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS, može se očekivati održavanje proizvodnje na nivou iz 2009. godine, sa tendencijom blagog rasta u drugoj polovini godine.
Nova Borja
Direktor drvne industrije “Nova Borja” iz Teslića Milan Kovačević kazao je da se već sada primijeti oporavak proizvodnje drvnih sortimenata u Srpskoj.
– Od kada smo počeli proizvoditi furnir i namještaj postali smo lojalna konkurencija stranim uvoznicima drvnih sortimenata – kazao je Kovačević.Glas Srpske

Comments

Jedan komentar na na “Proizvodnja drveta veća za tri odsto”

  1. sumar Avatar
    sumar

    ma mi smo stoka nevidjena, uvozimo drvo, cackalice, kamen, vodu, stvarno ne treba ni da postojimo.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts