LONDON, Svjetska proizvodnja pšenice bi ove godine trebalo da se poveća za šest procenata na rekordan nivo, jer veoma visoke cijene podstiču poljoprivrednike da uzgajaju veće količine te poljoprivredne sirovine, procijenila je holandska “Rabobank grupa”.
Žetva pšenice će ove godine biti povećana za 37 miliona na 640 miliona tona, navela je “Rabobank” u izvještaju koji je mejlom dostavljen agenciji Blumberg.
Zasijana površina pod pšenicom istovremeno će biti povećana za pet odsto, a globalne zalihe hljebnog žita porašće za devet procenata, navedeno je u izvještaju.
“Procjenjuje se da će proizvodnja pšenice znažno ojačati, što će rezultirati djelimičnim obnavljanjem svjetskih zaliha i ublažavanjem pritiska na cijene”, naveo je u izveštaju tim analitičara na čelu s Lukom Čendlerom u Sidneju.
Cijene pšenice, kukuruza, pirinča i soje ove godine su skočile na rekordne nivoe kao posljedica pada svjetskih zaliha i sve veće tražnje u prehramenoj industriji, kao i industriji stočne hrane i biogoriva.
Taj rast je prouzrokovao poskupljenje gotovo svih prehrambenih proizvoda – od italijanskih testenina do japanskih knedli – i izazvao ulične protese u mnogim zemljama, od Haitija od Obale Slonovače.
Cijene pšenice na berzi u Čikagu sada se kreću oko 9,29 dolara za bušel i veće su za čak 96 odsto u odnosu na isto vrijeme prošle godine.
“Rabobank” procjenuje da će cijene hljebnog žita opasti u drugoj polovini ovogodišnje sezone u odnosu na prvu, jer će proizvodnja te žitarice premašiti tražnju za 12 miliona tona.
“Cijene kukuruza, soje i ostalih uljarica, međutim, biće u porastu narednih 12 mjeseci zbog veće tražnje u odnosu na ponudu i povezanosti tih usjeva s tržištem biogoriva”, prognozira se u izvještaju.
Banka takođe procjenjuje da će površina pod kukuruzom u SAD ove godine biti nešto manja, a pod pamukom biće manja čak 15 odsto.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.