SARAJEVO, U Sarajevu je danas održana konferencija kojom je obilježen završetak projekta pod nazivom “Podrška uvođenju javne interne finansijske kontrole u BiH” koji sa 1.117.080 KM finansira EU.
EU je finansirala ovaj projekat iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć /IPA/ s ciljem pružanja podrške Ministarstvu finansija i trezora BiH, ministarstvima finansija Republike Srpske i Federacije BiH i Vladi Brčko distrikta pri jačanju okruženja interne kontrole u javnoj upravi.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta koji uključuju izgradnju institucionalnog kapaciteta, kao i obuke rukovodioca u javnim institucijama da bi stekli bolje razumijevanje o upravljačkoj odgovornosti i svojoj ulozi u procesu postizanja efikasnosti i dobrog upravljanja u okviru javnog sektora BiH.
Pomoćnik ministra finansija Srpske za fiskalni sistem Jovo Radukić rekao je novinarima u Sarajevu da aktivnosti na projektu uvođenja javne interne finansijske kontrole traju u posljednje dvije godine i za to vrijeme proveden je veliki broj obuka na uspostavljanju institucionalnih osnova u javnom sektoru u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i BiH.
“Misija centralnih jedinica za harmonizaciju, koje su uspostavljene na nivou Srpske, FBiH i BiH i koje su osnovni stub javne interne finansijske kontrole, jeste koordinacija i harmonizacija metodologije i smjernica za internu reviziju i finansijsko upravljanje i kontrolu za javni sektor u cjelini”, naveo je Radukić.
On je objasnio da je interna revizija, odnosno interna javna finansijska kontrola segment u upravljanju javnim novcem u svakoj zemlji, pa tako i u BiH. “Uz pomoć ovog projekta redifinisaćemo sisteme internih kontrola. Cilj projekta svakako je i dodavanje novih vrijednosti, a ne novi trošak i novi namet”, istakao je Radukić.
Savjetnik u federalnom Ministarstvu finansija Siniša Bilić rekao je da će ovaj projekat i sertifikacija internih revizora u BiH omogućiti da se pruži objektivna slika kontrole utroška javnih prihoda, radi sprečavanja daljeg nekontrolisanog trošenja sredstava.
On je dodao da je projekat okončan sertifikacijom internih revizora, a očekuje se da će nastavak imati u septembru i da će omogućiti uspostavljanje interne revizije na svim nivoima vlasti u BiH.
Voditelj Projektnog tima “Ostvarenje Projekta i put naprijed” Ilze Šuster rekla je novinarima da je projekat dao preporuke kada je riječ o broju internih revizora, te da je na njegovom početku bilo njih 70 na svim nivoima vlasti u BiH, a do kraja projekta imenovano je novih 30 internih revizora.
“Uskoro će biti usvojena nova zakonska regulativa kada je riječ o internoj reviziji tako da se očekuju nova imenovanja, ali za sada nije moguće dati nikava predviđanja o broju revizora prije nego što budu usvojeni novi zakonski i podzakonski akti”, rekla je ona.
Kada je riječ o odgovornosti internih, odnosno eksternih revizora, Šusterova je rekla da je veoma značajno napraviti razliku između interne i eksterne revizije, jer je eksterna revizija nezavisna institucija koja vrši kontrolu javnih finansija u okviru javnog sektora, dok interna djeluje kao savjetodavno tijelo rukovodiocu organizacije, odnosno ministru.
“Savjetodavna uloga interne revizije usmjerena je na unapređenje i poboljšanje sistema procesa internih kontrola. Interna revizija je stari koncept u BiH i odavno već postoji u javnim preduzećima i bankama, ali je nova za javni sektor”, naglasila je ona, te dodala da je cilj interne revizije u javnom sektoru unapređenje efiskasnije potrošnje javnih sredstava. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
konacno ko vrsi certifikaciju .entitetsko udruzenje,BiH udruzenje ili .