BEOGRAD, Cijena proljećne sjetve, koja u Srbiji treba da se završi na oko dva miliona hektara, 30 odsto je veća nego prošle godine, izjavio je saradnik u Centru za naučno-istraživački rad pri Privrednoj komori Srbije Vojislav Stanković.
“Troškovi su najveći pri nabavci mineralnog đubriva”, rekao je Stanković, dodavši da država mora da prestane s praksom da poljoprivredne proizvođače snabdijeva đubrivom isključivo iz uvoza. On smatra da Srbija ima kapacitete za proizvodnju mineralnog đubriva, podsjetivši na pogone u Pančevu, Prahovu, Subotici i Šapcu, u čiju obnovu, međutim, treba uložiti sredstva, kako bi se smanjio uvoz.
Stanković se zalaže i da naturalna razmjena bude povoljnija za poljoprivrednike, odnosno da paritet bude 1,5 kilograma merkantilne pšenice za kilogram mineralnog đubriva, a ne kao prošle godine da se za kilogram đubriva daje 2,2 kilograma pšenice.
On očekuje da će kukuruzom biti zasijano oko 1,2 miliona hektara, što bi uz prosječan rod značilo proizvodnju veću od osam miliona tona. “To prevazilazi sve potrebe domaćeg tržišta zbog devastirane stočarske proizvodnje. Zbog toga treba mijenjati sjetvenu strukturu, odnosno smanjiti površine pod kukuruzom, a povećati ih zasadima nekih drugih kultura, poput šećerne repe. Beta