BANJALUKA, Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Rajko Tomaš smatra da bi uvođenjem diferencirane ili nulte stope PDV-a došlo do “oživljavanja starih metoda prevara iz vremena poreza na promet” i porasta uvoza i prometa neoporezovane ili manje oporezovane robe.
“Ako se primjenjuje jedinstvena stopa, država mora imati socijalni program kroz koji siromašnima vraća PDV koji su platili, dok primjena više stopa povećava rizik prevara u sistemu PDV-a, a socijalni program gubi na značaju”, rekao je Tomaš.
On smatra da je postojeći sistem PDV-a najefikasniji dio zajedničkog ekonomskog sistema BiH i da bi promjene smanjile njihovu efikasnost i ugrozile funkcionisanje niza institucija na različitim nivoima vlasti u BiH.
Tomaš je ocijenio da sistem PDV-a predstavlja “noseći stub sistema javne potrošnje u cijeloj BiH”.
“PDV ne trpi česte promjene. Njegove promjene mijenjaju relativne odnose cijena i položaj preduzeća i djelatnosti na tržištu sa svim posljedicama po poslovne veze i ugovaranje proizvodnje i isporuka”, rekao je Tomaš u intervjuu za “Glas Srpske”.
On je rekao da je sistem javne potrošnje u BiH osjetljiv na promjene sistema PDV-a, jer se svi budžeti, od opštinskog do državnog, pretežno pune prihodima od PDV-a.
Tomaš je podsjetio da PDV može funkcionisati sa jednom ili više stopa, pri čemu jedinstvena stopa ima niz teorijskih i praktičnih prednosti.
On je dodao da se socijalna politika najefikasnije vodi sistemom budžetskih transfera u korist siromašnih, a ne opštim promjenama u poreskom sistemu.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
To je stav struke i razuma!