LONDON, Na evropskim je berzama danas prevladavalo promjenjivo raspoloženje jer su se indeksi našli pod pritiskom slabljenja akcija u bankovnom i sektoru maloprodaje, no njihov su pad ograničavali dobitci u sektoru inženjeringa i tehnologije.
U bankovnom sektoru zabilježeni su najveći gubitnici. Royal Bank of Scotland, Credit Agricole, Natixis i UBS redom su zabilježili pad cijena akcija u rasponu od 0,1 do 2,8 odsto. Evropske berzovne indekse pritisnula je smanjena sklonost ulagača rizičnim investicijama, no veći pad indeksa ograničavao je optimizam ulagača proizišao iz dobrih vijesti iz makroprivrede.
Pozitivna vijest je svakako bez knjiga koju je u srijedu navečez objavila američka centralna banka Fed te koja upućuje na to da je recesija u najvećoj svjetskoj privredi završila i da ono konačno ponovno bilježi rast aktivnosti. Dobre vijesti stigle su i iz britanske privrede, i to one o rastu cijena kuća za 0,8 odsto u avgustu, koje je pak objavio tamošnji najveći hipotekarni zajmodavac.
Od važnijih događaja koji su plijenili pažnju ulagača još se izdvaja zasjedanje britanske centralne banke Bank of England koja je u skladu sa očekivanjima potvrdila važeći, rekordno niski nivo kamatnih stopa od 0,5 odsto.
Najveći evropski proizvođač opreme za proizvodnju čipova ASML Holding je ojačao 2,1 odsto, nakon što je izjavio da će u trećem i četvrtom kvartalu vjerojatno zabilježiti prodaju veću od ranijih očekivanja. STMicroelectronics, najveći proizvođač čipova u Evropi, porastao je 1,4 odsto, a Infineon Technologies je pridobio 2,7 odsto.
Pred sam kraj današnjeg trgovanja londonski je indeks FTSE 100 u crvenom 0,25 odsto, frankfurtski se DAX povećao 0,34, a pariski je indeks CAC 40 oslabio 0,04 odsto.