BEOGRAD, Svaka peta privatizacija u Srbiji doživjela je debakl, jer su raskinuti ugovori u više od 20 odsto prodatih preduzeća, pišu beogradske “Večernje novosti”.
Pozivajući se na podatke Agencije za privatizaciju, list navodi da je od početka privatizacije aukcijom ili tenderom prodato skoro 2 300 firmi, a raskinuto 563 ugovora.
Samo za šest mjeseci ove godine poništeno je 86 kuporpodajnih ugovora, pa je po raskinutim ugovorima 2010. godina najgora u posljednjih deset privatizacionih.
Kao najčešći razlog za raskid ugovora navođeni su neodržavanje kontinuiteta poslovanja, a uz to obično ide i nepoštovanje socijalnog programa i radno-pravnih propisa.
U Agenciji kažu i da je neplaćenje rata, takođe, jedan od glavnih razloga za raskid, kao i prodaja imovine firme mimo ugovorenih uslova.
Fiktivno osnivanje firmi, prikazivanje lažnih potraživanja i prebacivanje novca na račune fantomskih preduzeća isproban je recept isisavanja novca i kapitala iz kupljenih firmi, ukazuju stručnjaci.
Vlasnici često i prodaju imovinu koju su kupili u privatizaciji ili je stavljaju pod hipoteku, što nije dozvoljeno bez saglasnosti Agencije za privatizaciju.
Ranije su sindikati procjenjivali da je u privatizaciji posao izgubilo oko 200 000 radnika – pišu “Novosti”.
Komentariši