BIJELJINA – Sijevale su varnice na prijepodnevnom žučnom sastanku u Bijeljini, prepunom prepucavanja i teških riječi proizvođača pšenice i mlinara Republike Srpske oko otkupne cijene ove žitarice, jer je razlika između ponuđene i očekivane cijene bila skoro 30 feninga.
Mlinari su okvirno ponudili između 50 i 55 feninga po kilogramu, što su poljoprivrednici glatko odbili i poručili da razgovora nema ispod 77 feninga, te čak zaprijetili proteste ako se predstavnici vlasti ne umiješaju i ne podignu cijenu.
Član Upravnog odbora Udruženja poljoprivrednika BiH Savo Bakajlić kaže za CAPITAL da su oni prvo tražili 82 feninga po kilogramu što je realna cijena, ali da su donekle bili spremni da se ta cijena snizi i sabere sa tri feninga koliko pomažu lokalne zajednice.
“To što su oni rekli za nas je katastrofa. Mi po toj cijeni ne možemo dati pšenicu i pozvali smo državu da nas zaštiti. Do kraja sedmice tražimo da se sastanu premijer i ministri sa nama i da se nađe rješenje. Ako se to ne desi, idemo na ulice”, rekao je Bakajlić.
On kaže da su mlinari spekulisali na sastanku da se još uvijek ne zna cijena, ali da je u nekim zemljama od 50-55 feninga i da će iz tih zemalja uvoziti pšenicu.
Pale su i teške riječi
“Bilo je svakakvih teških riječi, ali nije bilo incidenata.Vidjećemo šta će biti, ali mi nećemo odustati od naših zahtjeva. Raspada nam se priča o poljoprivredi i stočarstvu ako se ne nađe neko rješenje. Svi mi moramo imati nešto od ovoga šta radimo, a već se sada dosta odričemo”, kaže on.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske juče je saopštilo da od otkupljivača pšenice očekuje korektan odnos prema proizvođačima po pitanju otkupne cijene i pažljivo će pratiti proces žetve i otkupa i po potrebi reagovati s ciljem zaštite poljoprivrednih proizvođača.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS kaže da nije bio na jutrošnjem sastanku, da ga nisu zvali niti obavijestili, pa ne zna šta se dogodilo tamo, ali da podržava proizvođače pšenice, jer su iznijeli realan zahtjev i cijenu koja odgovara stanju na tržištu.
Ovo što su mlinari u Bijeljini nagovijestili, kaže on, nije korektno, pogotovo sada kada niko ne zna kolika će cijena pšenice biti.
“To je realna u odnosu na energente, sjemena, tržište. Svi se sada ponašaju da u žetvi treba pasti cijena, a za 15 dana će sve da poskupi vrtoglavo, ko zna na koliko. Treba li neko da izvara te ljude koji su proizveli pšenicu u prvih mjesec dana poslije žetve? Ne treba”, kaže Kos.
Niko ne zna cijenu
Na pitanje na koje države mlinari računaju kada spominju svoju cijenu otkupa, on kaže da ne zna, kao što ne zna niko drugi, jer još uvijek nije poznata cijena otkupa.
“Ko je to plasirao, taj laže. Niko ne zna cijenu, niti može da garantuje da će ukrajinska pšenica izaći na tržište. Samim tim ne zna se kolika će cijena biti i ja podržavam proizvođače, trebaju ostati pri svom stavu. Nema više dogovora oko cijene, postoje samo tržište, ponuda i tražnja. Pšenica je prošle godine bila 200 evra u žetvi. Prije rata u Ukrajini skočila je preko 300 evra zbog energenata, a sad je još 100 evra gore. Ko zna šta će biti kasnije i do Nove godine. Zašto bi neko danas prodao svoju pšenicu za 300 evra? Pa nije lud”, kaže Kos.
Vlasnik “Krajina klasa” Saša Trivić kaže da je ovaj sastanak bio preuranjen i da u ovom trenutku ni ne treba kalkulisati sa cijenama otkupa pšenice, jer smo mi premalo tržište da bismo bilo šta diktirali.
“Cijena koju poljoprivrednici traže nije realna. Tih 82 feninga po kilogramu je zapravo 400 evra po toni, otprilike. Cijene u okruženju su oko 310 evra po toni, što je oko 60 feninga po kilogramu, to sam provjerio radi svog planiranja. Naši mlinari ne mogu da plate više nego što je cijena u okruženju. Moj savjet je da se sačeka najmanje 15 dana sa bilo kakvim sastancima. Nemamo mi informacije sada da bismo bilo šta znali ili diktirali. Uvijek čekamo cijene Hrvatske, Srbije i Mađarske, pa se onda dogovorimo”, kaže Trivić.
CAPITAL: Andrijana Pisarević
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Jedan samo primjer iz Kozarske Dubice gdje firma “Jelena” d.o.o. primorava seljake da 1.semptembra moraju prodati ili izvesti pšenicu inače plaćaju dnevne penale od 0,2% po toni. Dakle, ne naplaćuju jer neće pare nego ti uzima žito! Dokaz da će psenica ići gore za cijenom. A ovaj mamlaz mlinar što kaže da cijena nije realna pa kako su uvozili prije 2 mjeseca pšenicu po 400e po toni i nije bilo skupo a sad kad cijena pada brašno i hljeb poskupljuje? Naftaši i brašnjari (mlinari) najviše zarađuju kad su krize na tržištima.