BANJALUKA, Prema izmjenama i dopunama Zakona o Poreskoj upravi Republike Srpske, poslovi kao što su registracija obveznika doprinosa, podnošenje obrasca M4 i kontrola i naplata doprinosa biće u nadležnosti Poreske uprave RS.
U nadležnosti ove institucije biće i vođenje baze podataka o obveznicima doprinosa, podaci za ostvarivanje prava poreskih obveznika pojedinih fondova, izdavanje uvjerenja poreskim obveznicima o stažu osiguranja, iznosu uplaćenih i neuplaćenih doprinosa, kao i podaci o dobrovoljnim uplatiocima doprinosa.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poreskoj upravi već je usvojila Narodna skupština Republike Srpske.
– Ovako će se stvoriti bolje pretpostavke za poštovanje poreskih i drugih zakona, kao i za efikasniju naplatu poreza i doprinosa. Osim toga, biće pojednostavljen postupak registracije poslodavaca, odnosno obveznika uplate doprinosa, i zaposlenih. Smanjiće se troškovi administracije, ali i izbjeći dupliranje zakonskih odredbi, poslovnih funkcija i procesa vezanih za prikupljanje i naplatu doprinosa – pojašnjava sekretar Ministarstva finansija RS, Slavoljub Stojanović.
Direktor Poreske uprave RS, Mile Banika, istakao je da će postojati jedinstven sistem po kojem se prijave i odjave osiguranja zaposlenih obavljaju u ovoj ustanovi, a ne kod fondova, kao do sada.
Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa jeste administrativno-tehnički sistem prema kojem se vrši registracija, kontrola i naplata doprinosa i prikupljanje podataka od obveznika uplate doprinosa i osiguranika.
– Korisnici jedinstvenog sistema su Fond zdravstvenog osiguranja RS, Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje RS, Javni fond za dječju zaštitu RS i Zavod za zapošljavanje RS. Registracijom kod Poreske uprave, obveznik doprinosa istovremeno će se registrovati i u ovaj jedinstveni registar, odnosno jedinstven sistem – istakao je Banika.
Prijavu za registraciju zaposlenog koju je poslodavac do sada podnosio Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, nakon ovih izmjena podnosiće Poreskoj upravi.
Ovim prijedlogom u izuzetnim slučajevima se omogućava i izmirenje poreskog duga putem konverzije utvrđenog duga u akcije. Ovo će biti moguće ukoliko se finansijskom analizom poslovanja konkretnog subjekta utvrdi nedvosmislena ekonomska opravdanost i određen pozitivan efekat ovakvog načina izmirenja poreskih obaveza.
– Normiranje ovakve mogućnosti preduzeto je kako bi se realizovale mjere za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na Republiku Srpsku, čime se doprinosi povećanju likvidnosti privrednih subjekata, povećanju likvidnosti privrede te razvoju i dodatnom zapošljavanju u Republici Srpskoj – istakao je Stojanović. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
trebalo je ovo davno uvesti.