BANJALUKA, Prosječna martovska neto plata u Republici Srpskoj bila je 799 KM, a bruto 1.318 KM, i u odnosu na isti mjesec prošle godine manja je za 3,6 odsto, rekla je direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković.
Ona je na konferenciji za novinare u Banjaluci pojasnila da je najviša prosječna neto plata isplaćena u finansijskim djelatnostima i osiguranju i iznosila je 1.301 KM, dok je najniža od 508 KM bila u oblasti hotelijerstva i ugostiteljstva.
“Cijene proizvoda i usluga, koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, u martu su u prosjeku više za 0,4 odsto nego u istom mjesecu prošle godine“, dodala je Čičkovićeva.
Ona je navela da je u martu ostvaren izvoz u vrijednosti od 210 miliona KM i uvoz vrijedan 393 miliona maraka, kao i da je u okviru ukupno ostvarene robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom u martu procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio 53,4 odsto.
“Od januara do marta ostvaren je izvoz u vrijednosti od 561 milion KM, što je za pet odsto više nego u istom periodu prethodne godine. Uvoz je, u istom periodu, iznosio 1,025 milijardi KM, što je za 1,8 odsto više nego u istom periodu prethodne godine”, precizirala je Čičkovićeva.
Prema njenim riječima, procenat pokrivenosti uvoza izvozom za prva tri mjeseca ove godine iznosio je 54,7 odsto, dok je spoljnotrgovinski robni deficit bio 465 miliona KM.
“Najviše se izvozilo u Italiju i to u vrijednosti od 89 miliona KM, odnosno 15,9 odsto, te u Srbiju 77 miliona KM, odnosno 13,8 odsto od ukupnog ostvarenog izvoza”, rekla je Čičkovićeva.
Ona je dodala da se najviše uvozilo iz Rusije i to u vrijednosti od 323 miliona KM, odnosno 31,5 odsto i iz Srbije, u vrijednosti od 149 miliona KM, odnosno 14,5 odsto ukupno ostvarenog uvoza.
Najviše se izvozila električna energija, a uvozila nafta i ulja.
Čičkovićeva je rekla da Republika Srpska bilježi negativnu stopu bruto domaćeg proizvoda u četvrtom tromjesečju 2012. godine u odnosu na isto tromjesečje 2011. godine, i to 0,6 odsto. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ovde zive neradnici na budjetu i jos strajkuju. ali eto oni su kao potrebni zato nam i jest ovako, svaki drugi covjek nosa neke papire i neki je ekonomista a ekonomije nam nidje.