BEOGRAD, Prosvjetni radnici u Srbiji koji traže povišicu primaju platu koja je za 20 evra veća od prosječne, dok su primanja prosvjete u okruženju skoro svuda ispod prosjeka.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosječna neto plata u obrazovanju u 2010. godini bila je 35.867 dinara (oko 340 evra), dok je prosječna plata u Srbiji iznosila je 34.142 dinara (oko 320 evra).
Iako su prosvjetari primali oko 20 evra više od prosječne plate u zemlji, smatraju da to nije dovoljno, i od države traže povećanje od 24,5 odsto, umjesto povećanja od dva odsto koliko je u januaru predviđeno za javni sektor.
Uprkos upozorenju premijera da država neće platiti profesorima koji nisu radili, dvije trećine škola u Srbiji danas ponovo ne radi ili radi sa skraćenim časovima.
Djeca uglavnom nisu u svojim školskim klupama, dok su profesori, umjesto na svojim radnim mjestila, izvodili performans ispred Hrama Svetog Save u Beogradu. A nastavnici kažu da je potpuna obustava rada jedini način da budu ozbiljno shvaćeni.
Takođe, sindikati su “ogorčeni i iritirani” izjavom premijera Mirka Cvetkovića da tražeći veće plate i ulaganje u obrazovanje ruše ekonomsku stabilnost države. Ipak, čini se da će pregovori ministarstva i reprezentativnih sindikata biti nastavljeni u srijedu.
Ministar prosvjete Žarko Obradović pozvao sve prosvjetne radnike da prekinu štrajk i da se što prije uspostavi nesmetani proces nastave.
Takođe, u saopštenju ministarstva se navodi da su spremni za nastavak razgovora sa predstavnicima sindikata, iako se ne navodi kada bi to moglo da se desi, ali i da će prosvjetni radnici dobiti povećanje plata od 2 odsto u januaru, što je u skladu sa odmzavanjem zarada u javnom sektoru. Time će do kraja godine ukupno povećanje njihovih plata iznositi sedam odsto.
U regionu plata ispod prosjeka
Inače, od zemlja u okruženju samo profesori u BIH primaju veću platu od prosječne u toj zemlji, dok u u svim ostalim zemljama daleko ispod prosjeka.
Tako je prosječna plata u Federaciji BiH u decembru prošle godine prema podacima Zavoda za statistiku Federacije BiH, iznosila je 811,34 KM (oko 405 evra), a prosječna plata u obrazovanju 840,79 KM (oko 420 evra).
Gledano prema visini zarade, najviše plate za prosvjetare su u Hrvatskoj. Prema posljednjim statističkim podacima tamo je prosječna neto plata oko 5.580 kuna (oko 750 evra), a u obrazovanju iznosi oko 5.350 kuna (oko 720 evra).
U Republici Srpskoj u decembru prošle godine, prema podacima Zavoda za statistiku, prosječna plata iznosila je 798 konvertibilnih maraka (oko 400 evra), a prosječna plata u obrazovanju (osnovno, srednje i visoko obrazovanje) oko 885 KM (oko 440 evra).
Prosječna zarada u Crnoj Gori u decembru je iznosila 515 evra. Prema podacima sindikata, plate u prosvjeti su obično 10 do 15 odsto niže od tog prosjeka. U avgustu je na primjer, prosječna zarada iznosila 470 evra, a u prosvjeti oko 420 evra. Beta, B92