LONDON, Zaposleni u londonskim bankama demonstrirali su juče ispred zgrade Parlamenta u Londonu protiv toga što se u britanskom bankarskom sektoru prijeti novim otpuštanjima zbog finansijske krize, dok istovremeno šefovi velikih banaka djele ogromne bonuse.
Britanske banke najavile su oko 14.000 otpuštanja od početka globalne finansijske krize, prošlog avgusta, a internacionalne banke sa filijalama u Londonu dodatnih više desetina hiljada, podsjeća Rojters.
“Šefovi su dobili pozamašne bonuse u posljednjih pet-šest godina. Niko od njih neće uskoro tražiti nadoknadu za nezaposlene”, izjavila je za Rojters funkcioner Ujedinjenog sindikata za sektor bankarstva Ket Spajt, naglašavajući istovremeno da će zbog krize, koju nisu izazvali, ispaštati samo “obični” službenici banaka.
Dok su članovi sindikata protestovali protiv “gramzivosti bankarskih bosova”, u nadležnom parlamentarnom odboru četiri bivša visoka bankarska rukovodioca odgovarala su na pitanja o tome kako su doprinjeli da dvije velike banke – Kraljevska banka Škotske (RBS) i HBOS – dođu na ivicu propasti.
Bankari su se izvinili zbog grešaka koje su gotovo dovele do propasti dveju banaka i priznali da bankarski sektor treba da razmisli o ispravnosti djeljenja ogromnih bonusa, koji izazivaju sve veće negodovanje u zemljama širom svijeta.
Bivši predsjednik RBS Tom Mekilop je izjavio da je akvizicija banke ABN AMRO, koja se pokazala kao izvor velikog djela problema škotske banke, bila “velika greška”.
“Uništili ste jednu veliku britansku banku”, optužio je opozicioni poslanik Majkl Felon njega i Freda Gudvina, izvršnog direktora RBS, koji je smenjen kada je britanska vlada bila prinuđena da priskoči banci u pomoć, preuzimanjem 70 odsto njenih akcija.
Britanska vlada je, podsjeća Rojters, uložila 37 milijardi funti (55 milijardi dolara) u spas dveju banaka od propasti.
“Duboko nam je i bezrezervno žao zbog toga kako su se događaji odvijali”, izjavio je pred poslanicima bivši predsjednik HBOS Denis Stivenson.