BEOGRAD, Više od 200 radnika “Zastave elektro” iz Rače Kragujevačke protestuje u centru Beograda ispred Agencije za privatizaciju Srbije zahtjevajući poništenje ugovora o prodaji tog preduzeća.
Radnici su najavili da će u Beogradu ostati do ispunjenja zahtjeva koje će predati i predsjedniku Srbije Borisu Tadiću, a novinarima su rekli da su se opremili za duži protest, pošto su ponijeli ćebad, jakne i hranu.
Oni su iz Kragujevca doputovali u tri autobusa, a na protestu su im se pridružili i radnici privatizovanih “Ikarbusa” iz Zemuna i “Jugoremedije” iz Zrenjanina. Iz Kragujevca su u jednom autobusu doputovali i policajci.
“Zastava elektro” privatizovana je 2006. godine, a prodata je konzorcijumu na čijem je čelu Ranko Dejanović, suprug sadašnje predsjednice Skupštine Srbije Slavice Đukić-Dejanović.
Predsjednik Štrajkačkog odbora Slobodan Gajić objasnio je da su vlasnici firme dostavili Agenciji za privatizaciju Srbije lažni revizorski izvještaj kao dokaz da su ispunili ugovorenu obavezu investiranja u “Zastava elektro” u iznosu od 26 miliona dinara.
Konzorcijum, na čijem je čelu Dejanović, kupio je “Zastava elektro” za 27,7 miliona dinara, a Gajić tvrdi da do sada ništa nije investirao u tu firmu.
On je naveo da vlasnici radnicima duguju plate od februara ove godine, doprinose od maja 2008. godine, kao i dnevnice radnicima koji su radili u inostranstvu.
“Račun preduzeća je u blokadi zbog duga 170 miliona dinara od čega su 50 miliona dinara dugovi za neizmirene poreske obaveze”, rekao je Gajić.
Povjerenik Saveza samostalnih sindikata Srbije za opštinu Rača Tomislav Veljković rekao je da se do sada se niko iz Ministarstva ekonomije radnicima nije obratio niti obećao reviziju kupoprodajnog ugovora.
Veljković je naveo da je 300 radnika “Zastava elektro” trenutno jedini proizvodni radnici u Rači i da je multinacionalna kompanija “Delfi”, doskorašnji partner “Zastava elektra”, najavila da je spremna da u slučaju raskida kupoprodajnog ugovora nastavi saradnju sa tom firmom, a možda i da investira u to preduzeće.
U međuvremenu se oglasila i Agencija za privatizaciju Srbije koja je saopštila kako nije nadležna za “Zastavu elektro”.
Agencija u današnjem saopštenju navodi da je preduzeće “Zastava elektro” iz Rače izašlo iz režima kontrole Agencije za privatizaciju u martu 2008. godine, dvije godine nakon privatizacije, i da se nalazi pod kontrolom drugih državnih organa, odnosno kao i sva druga privatna preduzeća u Srbiji.