SARAJEVO, Većina poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, diskutujući o zahtjevu Savjeta ministara za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama po hitnom postupku, bila je protiv takve procedure.
Poslanik DNS-a Petar Kunić rekao je da je protiv hitne procedure jer je riječ o jednom od najvažnijih zakona u BiH.
“Nevladine organizacije već duže sa pravom upozoravaju da se putem ovog zakona vrši pljačka državnog kapitala u iznosu od 700 miliona KM godišnje. Stoga, treba vrlo ozbiljno pristupiti izradi kvalitetnog rješenja koje će spriječiti zloupotrebu”, pojasnio je Kunić.
Protiv hitne procedure bili su i poslanici SDA i poslanik Stranke za BiH Beriz Belkić, koji smatra da se u ovom slučaju treba pristupiti sveobuhvatnoj analizi zakona.
Anto Domazet iz SDP-a rekao je da će poslanici ove stranka podržati hitnu proceduru, jer su predložene izmjene interventne prirode.
Savjet ministara BiH utvrdio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama radi unapređenja efikasnosti postupka javnih nabavki.
S ciljem unapređenja rada Kancelarije za razmatranje žalbi uvode se dvije ispostave sa sjedištem u Banjaluci i Mostaru, kako bi Kancelarija brže i efikasnije rješavala žalbe.
Na taj način bila bi povećana efikasnost rada ugovornih organa koji sada, zbog neefikasnosti Kancelarije, u toku jedne budžetske godine nisu u mogućnosti odabrati dobavljača i utrošiti sredstva planirana u budžetu, zbog čega realizacija nekih projekata kasni i po nekoliko godina.
Plaćanjem taksi za podnošenje žalbe u iznosima srazmjernim vrijednostima nabavki, koje su veće od trenutno propisanih, smanjiće se broj neosnovanih žalbi i istovremeno će se ponuđačima s osnovanim žalbama omogućiti njihovo brže rješavanje, a povratom uplaćenog novca žele se zaštititi osnovani žalioci.
Visina taksi iznosi od 500 KM do 25.000 KM, srazmjerno vrijednosti nabavke.
Uvođenje ovakvih taksi u susjednim zemljama doprinijelo je efikasnijem i bržem provođenju postupaka javnih nabavki, bržoj realizaciji planiranih investicija, većoj angažovanosti dobavljača, a samim tim i ukupnom ekonomskom razvoju.
Savjet ministara obavezao se da nastavi razgovore sa predstavnicima Evropske komisije kako bi se došlo do cjelovitog rješenja kojim će se dodatno unaprijediti situacija u ovoj oblasti.
Ovaj zakonski akt dio je Sporazuma o programskoj i projektnoj saradnji u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti u BiH između SNSD-a i SDP-a koji bi trebalo da “obezbijedi efikasniju proceduru i dodjelu ugovora o javnim nabavkama u skladu sa evropskim standardima, uz uvećavanje administrativne takse u procesu žalbi da bi bile spriječene manipulacije fiktivnim žalbama”.
Poslanici su usvojili zaključak da rasprava o Izvještaju o radu Savjeta ministara za 2012. godinu bude odgođena za neku od narednih sjednica Predstavničkog doma i zatražili da toj sjednici prisustvuju članovi Savjeta ministara BiH.
Sjednica je nastavljena razmatranjem Godišnjeg izvještaja i Finansijskog izvještaja Centralne banke BiH za 2012. godinu. Srna
Komentariši