BANJALUKA, Sve veći broj preduzeća iz RS, zbog izraženog rizika neplaćanja, od Privredne komore RS traži provjeru boniteta potencijalnih inostranih partnera iz regiona prije sklapanja prvih poslova.
Koliko je provjera poslovne sposobnosti budućih poslovnih partnera potrebna najbolje pokazuje podatak da se iznos nenaplaćenih kratkoročnih potraživanja firmi iz RS od ino-kupaca zaključno sa krajem prošle godine popeo na preko 384 miliona KM, što je za 18,2 odsto više u odnosu na godinu ranije.
U Privrednoj komori RS potvrdili su da je u protekle tri godine osjetan sve snažniji trend provjere stranih partnera prije početka poslovanja. Naime, od početka godine dobili su 24 zahtjeva za ispitivanje boniteta, dok su tokom cijele prošle godine zaprimili ukupno 38 zahtjeva, a godinu ranije svega 14.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, kazao je da prostora za provjeru boniteta firmi ima još mnogo, ali da trenutni trend već predstavlja značajan pomak u smjeru budućeg smanjenja iznosa nenaplaćenih potraživanja iz inostranstva.
“Informacije o bonitetu neke kompanije mogu da zatraže domaći i strani privredni subjekti. One su za sve članice Komore, odnosno sva privredna društva iz RS, besplatne, dok se za komitente iz inostranstva usluga naplaćuje po utvrđenim tarifama”, rekao je Blagojević.
On je dodao da Privredna komora RS za sada nudi mogućnost provjere boniteta firmi iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije i Rumunije.
Neke od poznatijih domaćih kompanija koje su do sada izvršile provjeru boniteta poslovnih partnera su “Vitinka” iz Zvornika, “Spektar drink” iz Bijeljine, te banjalučke firme “Krajinapetrol” i “Elnos”.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je potreba obezbjeđenja izvoza u turbulentna ekonomska vremena uputila naše privrednike da se obrate komorama za provjeru boniteta potencijalnih budućih partnera.
“Ovo je dobar način provjere stranih firmi s kojima naši privrednici planiraju saradnju, ali su informacije koje se provjerom boniteta dobiju, ipak, samo relativno tačne, jer najpreciznije podatke o bilo kojem ino-partneru imaju njihove poslovne banke”, rekao je Pavlović.
On je dodao da je upravo zbog ovoga Svjetska banka realizovala projekat uspostavljanja Agencije za obezbjeđenje izvoza (MIGA) koja ima kancelarije u Sarajevu i Banjaluci.
“Posredstvom ove agencije privrednici se mogu dodatno obezbijediti, jer za bilo koji iznos izvoza mogu tražiti dodatno osiguranje naplate iz inostranstva. Smatram da se kada se iskombinuju informacije o bonitetu i usluga MIGA apsolutno sigurno može ući u neki novi izvozni aranžman”, kazao je Pavlović. Nezavisne novine